MENU
zdravy-zivot

Posilniť pokožku voči alergii na slnko vám pomôžu aj antihistaminiká

Na opaľovanie sa treba vopred pripraviť.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Posilniť pokožku voči alergii na slnko vám pomôžu aj antihistaminiká

Nepríjemným štípajúcim červeným bodkám až fľakom na pokožke vystavenej slnku môžete predísť niekoľkými opatreniami.

Alergia na slnko, solárna alergia, je veľmi častá aj u ľudí, ktorí nie sú alergici. Príznaky sú nepríjemné: svrbivé červené škvrny, pupence pripomínajúce žihľavku, pľuzgieriky vyskytujúce sa hlavne vo výstrihu, na ramenách a nohách. Vznikajú niekoľko hodín alebo dní po pobyte na slnku.

Prevencia existuje, ak začnete postupne

So solárnou alergiou nie je ľahké bojovať. Závisí to od toho, či vás prejavy prekvapia nečakane, alebo sa na ne vopred pripravíte. V niektorých prípadoch však nefungujú nijaké „finty“ a vy sa jednoducho musíte zmieriť s tým, že alergiu úplne neodstránite, len zmiernite. "V rámci prevencie ešte pred letnou sezónou vystavujte pokožku slnečnému žiareniu postupne," odporúča imunologička a alergiologička MUDr. Jarmila Hrozáňová.

Nastupuje sezóna bylín. Superpeľ ohrozuje aj nealergikov

Prípravky z lekárne skúste tiež

Preventívne užívanie betakaroténu tiež prispieva k zníženej reaktivite kože. "Začnite ho brať asi mesiac pred plánovanou dovolenkou," radí odborníčka a dodáva: "Užívanie antihistaminík dva týždne pred odchodom môže takisto zmierniť solárnu žihľavku alebo jej dokonca zabrániť. Niektoré druhy antihistaminík vám predpíše okrem alergiológa i praktický lekár, prípadne si ich kúpite v lekárni."

A ak sa predsa objaví?

Keď vás aj napriek prevencii a opaľovacím prípravkom alergia začne trápiť, musíte sa slnku jednoducho vyhýbať. Pri kúpaní si oblečte do vody tričko bledej farby. "Na zapálenú kožu výborne pôsobia obklady z čierneho alebo zeleného čaju, upokojujúci penový sprej, v krajnom prípade kortikoidné masti s protizápalovým účinkom." prezrádza finty doktorka. A nezabúdajte na pravidelné užívanie antihistaminík, ktoré zmierňujú nepríjemné svrbenie. Dovolenková lekárnička by ich mala obsahovať.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac

Pukanie, praskanie a tuhnutie čeľuste? Vyhľadajte odborníka!

Bolesť v oblasti čeľustného kĺbu môže poukazovať na primárnu poruchu v ktorejkoľvek časti úst a tváre. Zvukové fenomény ako pukanie či vŕzganie vychádzajú z narušenia koordinácie pohybu kĺbového disku a ramena sánky. Čeľustný kĺb môže byť poškodený priamym úrazom, zápalom alebo opakovaným chronickým preťažovaním kĺbových plôch pri nesprávnej koordinácii svalového aparátu v oblasti čeľustného kĺbu, ale i v oblasti krčnej chrbtice.

Napríklad chybný zhryz či škrípanie zubov sa prejavujú bolesťou čeľustného kĺbu a žuvacích svalov. Tieto stavy môžu viesť k predčasnej a bolestivej osteoartróze čeľustného kĺbu, spojenej s pocitom stuhnutosti. Pri zápalových reumatických ochoreniach môže byť postihnutý ktorýkoľvek kĺb v tele, teda aj čeľustný.

Pri väčšine týchto ochorení sú však zapálené viaceré kĺby v typických lokalitách. Súčasne sa objavujú celkové príznaky, ako je únava, slabosť, zvýšená teplota. V rámci diferenciálnej diagnostiky bolesti čeľustného kĺbu sú potrebné vyšetrenia u viacerých odborných lekárov – stomatológa, ORL lekára, neurológa a reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor