MENU
zdravy-zivot

Cukrovka a káva: Skryté spojenie, ktoré vás prekvapí!

Káva a cukrovka: Možné negatívne účinky, ktoré by ste mali mať na pamäti!
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Cukrovka a káva: Skryté spojenie, ktoré vás prekvapí!

Či už popíjate kávu alebo si vychutnávate čaj, kofeín je pre mnohých známym spoločníkom. Pre väčšinu ľudí je to neškodné povzbudenie. Ak však máte cukrovku 2. typu, kofeín môže skomplikovať vaše úsilie o účinnú reguláciu hladiny cukru v krvi.

Čo je to diabetes?

Test,For,Diabetes,,WomanTest,For,Diabetes,,Woman
Zdroj: Shutterstock

Diabetes je ochorenie, ktoré ovplyvňuje spôsob, akým vaše telo spracováva glukózu v krvi, všeobecne známu ako cukor v krvi. Glukóza v krvi je veľmi dôležitá, pretože poháňa váš mozog a dodáva energiu vašim svalom a tkanivám.

Pri cukrovke sa telo stáva rezistentným voči inzulínu, čo bráni účinnému príjmu glukózy do buniek na výrobu energie. V dôsledku toho v krvi cirkuluje nadbytok glukózy, čo vedie k závažným zdravotným problémom. 

Na vzniku cukrovky sa podieľajú rôzne faktory vrátane chronických typov, ako je diabetes 1. a 2. typu, ako aj gestačný diabetes, ktorý sa vyskytuje počas tehotenstva, ale zvyčajne sa po pôrode vyrieši.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor