MENU
zdravy-zivot

9 prekvapivých dôvodov, pre ktoré vám vypadávajú vlasy. Pozor na šestku!

Girl,With,A,Comb,And,Problem,Hair,On,White,Background
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

9 prekvapivých dôvodov, pre ktoré vám vypadávajú vlasy. Pozor na šestku!

Učešete sa a nestačíte sa čudovať, koľko vlasov vám ostalo na hrebeni? Aké sú najčastejšie dôvody ich vypadania? A čo to hovorí o vašom zdraví?

Vypadávanie vlasov sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi. U niekoho môže prísť náhle, u iného zase postupné rednutie v priebehu času. Na vine sú neraz závažné ochorenia, operácie, ale i traumatické udalosti. Často ide len o krátkodobý stav, po ktorom vám vlasy začnú opäť dorastať.

Čo spôsobuje vypadávanie vlasov?

1. Stres

Nie je to mýtus. Aj z nadmerného stresu vám môžu doslova vypadávať vlasy. Či už riešite problémy v práci alebo vo vzťahu, stres sa môže podpísať na kvalite vlasov. Zvyšuje totiž hladinu androgénu, čo môže spôsobiť vypadávanie vlasov. Stres môže tiež vyvolať problémy s pokožkou hlavy, ako sú lupiny, narušiť tráviaci systém – to všetko môže mať negatívny vplyv na vašu korunu krásy.

Nájdite si hobby, ktoré vás upokojí. Potom sa upokojia aj hormóny, ktoré počas stresu dostávajú poriadne zabrať. Ak však padanie vlasov neodznie, navštívte lekára. Pri dlhodobom strese alebo napríklad pri krízovej, šokovej situácii môže dôjsť až k alopécii. 

VIDEOtip

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor