MENU
zdravy-zivot

Toto neprehliadajte! 8 zmien v moči signalizujú chorobu

Ak používate deodoranty a čističe, ktoré menia farbu vody v toalete, môžu zamaskovať aj to, že máte zdravotný problém.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Toto neprehliadajte! 8 zmien v moči signalizujú chorobu

Ak ste zdraví, váš moč je číry, má zlatožltú farbu a je bez zápachu. Niektoré zmeny sú neškodné, iné však signalizujú, že v tele prebieha ochorenie.

Moč zdravého človeka obsahuje 95 % z vody, zvyšok sú produkty látkovej výmeny, ktoré telo vylúči ako nepotrebné, alebo sú preň škodlivé. Zmeny sledujte, môžu naznačovať zdravotné problémy. Pomôžu vám aj testovacie pásiky, ktoré si kúpite v lekárni. Odborné vyšetrenie u urológa však nenahradia!

1. Viditeľná krv

Ak ste jedli cviklu, čučoriedky alebo rebarboru a máte do ružova či do červena zafarbený moč, nemajte obavy. Svetločervená farba však môže signalizovať aj čerstvé krvácanie. Ak sa pridajú bolesti pri močení, ostré rezanie či pálenie, bude to pravdepodobne zápal močového mechúra alebo močových ciest.

Podobne sa prejavujú aj infekcie obličiek alebo obličkové kamene. Ďalšou, hoci zriedkavejšou príčinou môže byť rakovina obličiek, močových ciest, prostaty alebo močového mechúra. Pozor - ak krv nevidíte voľným okom, neznamená, že to, že tam nie je. Prítomnosť mikrokryštálikov potvrdí laboratórne vyšetrenie.

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor