Reklama

7 začiatočníckych chýb pri behu. Snažte sa im vyvarovať

Hoci vás beh zo začiatku nadchne, snažte sa neprepáliť tempo.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Jeho výhodou je nenáročnosť prostredia i vybavenia. Potrebujete len kvalitné tenisky. Beh sa teší veľkej popularite, a kto ešte nebehá, určite práve začína.

Kam sa ráno či v podvečer pozriete, všade niekto behá. Tento dosptupný šport určite zlepšuje kondíciu, posilňuje srdce a krvný obeh, ľahšie si udržíte hmotnosť a dokonca urobíte aj niečo pre svoje kosti. Vedci potvrdili, že práve pravidelný beh ich výborne vyživuje. Pozitívne účinky si naplno vychutnáte, ak sa vyvarujete chybám. Tipy pre začiatočníkov priniesol nemecký portál fitforfun.de v spolupráci s bývalým úspešným bežcom Prof. Dr. Thomasom Wessinghagom.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TIP trénerky na cvik, ktorý rozpumpuje celé telo. Pozrite si efektívny podrep

    1. Príliš rýchlo

    Typickou začiatočníckou chybou je príliš rýchle tempo. Podľa štúdie športovej univerzity v nemeckom Kolíne, až 80 percent nemeckých bežcov je prirýchlych. Správne tempo je však pre efektívny vytrvalostný tréning veľmi dôležité. Ak je príliš rýchle ako zdroj energie slúžia namiesto tukov sacharidy. Zapamätajte si základné pravidlo, pri behu by ste sa nemali zadychávať. Ak sa stíhate rozprávať so sparing partnerom, je to v poriadku.

    2. Bez prehliadky

    Zdroj: Shutterstock

    Pokiaľ máte nadváhu, máte diagnostikované nejaké ochorenie, máte viac ako 35 rokov a športujete len výnimočne, určite na úvod nevynechajte zdravotnú prehliadku. Dvojnásobne to platí, ak máte v pláne odbehnúť si na nejakú súťaž, hoci i rekreačnú. „Existuje tu veľmi vysoké riziko, že neodhalené problémy ohrozia bežca,” varuje doktor Wessinghage na nemeckej stránke fitforfun.de.

    3. Zlé tenisky

    Zdroj: Shutterstock

    Nevhodne zvolená športová obuv vám môže spôsobiť bolesti i zranenie. Pri nákupe sa neponáhľajte a počúvajte nielen rady trénerov, ale aj vášho tela. Ideálne je, ak máte aspoň dva páry bežeckých tenisiek. Ak ich budete meniť, dáte tlmiacim materiálom tenisiek čas na to, aby mohli opäť pracovať naplno. Štúdia, ktorú robila športová univerzita v Kolíne s portálom fitforfun ukázala, že tenisky musíte vymeniť najneskôr po odbehnutí 600 kilometrov.

    4. Nevhodná skupina

    Zdroj: Shutterstock

    Ak sa vám lepšie behá v skupine, vyberte si takú, ktorá je na podobnej výkonnostnej úrovni. Lepší bežci vás síce môžu motivovať k výkonom, avšak bude vás to zvádzať k rýchlejšiemu tempu. Vyhnite sa príliš veľkým ambíciam a dávajte pozor, aby ste organizmus nepreťažovali. Vždy dbajte na dostatočnú regeneráciu. 

    5. Bez zahriatia

    Zdroj: Shutterstock

    Dbajte na to, aby ste orgnizmus zaťažovali postupne. Na zahriatie poslúži 10 až 15 minúový beh vo voľnom tempe. Je to jednoduchý spôsob ako pripraviť telo na fyzickú aktivitu. Strečing si doprajte až po dobehnutí. Rovnako nestupňujte tempo a intenzitu k záveru tréningu. Svalstvo je už unavené. 

    6. Viac pijete ako beháte

    Zdroj: Shutterstock

    Smäd vám môže spôsobiť problémy najmä pri behu, ktorý trvá viac ako hodinu. Pri bežnom rekreačnom tréningu postačí, ak sa napijete pred ním. Na kratšie vzdialenosti zdravému organizmu väčšinou postačia zásoby tekutín. Iné je to v prípade, ak sa už vyberiete na maratón. Vtedy organizmus spotrebuje za hodinu až 800 mililitrov tekutín. Pre bežcov sú ideálne minerálne vody s obsahom sodíku a horčíku alebo riedené ovocné šťavy, ale bez pridaného cukru.

    7. Príliš veľká prestávka

    Zdroj: Shutterstock

    Častou začiatočníckou chybou je, že v nadšení začnete behať, držíte sa týždeň, dva a potom si doprajete niekoľkodňovú prestávku. Ak vypadnete na týždeň z tréningu, nedosiahnete žiadne výsledky, či už z hľadiska kondície alebo úpravy hmotnosti. Nedá sa presne povedať, aká frekvencia tréningu je ideálna, musíte si nájsť vlastnú, avšak pravidelnú. Najdôležitejšie je, aby vás behanie bavilo.

    Autor článku

    V časopise Zdravie pracuje od roku 2001, prevažne sa venuje témam zameraným na prvú pomoc, dermatológiu, fyzioterapiu a zdravú výživu. Pravidelne pripravuje tipy na cvičenie.