MENU
zdravy-zivot

6 potravín, ktoré spôsobujú v tele zápal: Jete ich každý deň!

Bojíte sa fruktózy? Hoci jej nadbytok môže v tele odštartovať zápal, ovocie strašiakom nie je, práve naopak!
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

6 potravín, ktoré spôsobujú v tele zápal: Jete ich každý deň!

Nie je cukor ako cukor a ani s tukmi to nie je také jednoznačné. A viete rozpoznať užitočné omega od menej prospešného?

Zápal môže byť pre organizmus dobrý alebo zlý v závislosti od situácie. Na jednej strane je to prirodzený spôsob ochrany vášho tela, keď ste zranení alebo chorí. Pomáha telu brániť sa pred chorobami a stimulovať liečenie. Na druhej strane je chronický zápal spojený so zvýšeným rizikom ochorení, ako je cukrovka, srdcové choroby či obezita.

Dietologička špecializujúca sa na cukrovku Franziska Spritzler na portáli Healthline píše, že niektoré potraviny, ktoré konzumujete, môžu mať vplyv na spustenie zápalových procesov v tele. Neznamená to, že sa týchto potravín máte vzdať úplne, treba si však ustrážiť mieru ich konzumácie.

Tieto potraviny môžu spôsobiť v organizme zápal ►►►

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor