MENU
zdravy-zivot

3 SUPER dôvody, prečo sa oplatí adoptovať štvornohého spoločníka

Máte doma štvornohého miláčika?

Súvisiace témy

Zdravý život

3 SUPER dôvody, prečo sa oplatí adoptovať štvornohého spoločníka

Odborníci si posvietili na to, čo s vami urobí verný kamarát. Pes vie do domácnosti priniesť nielen radosť, ale i pevnejšie zdravie.

Privíta vás, keď sa vrátite z práce domov a vyženie vás do každého počasia. Stačí štvornohého miláčika pohladkať a už z vás vyprchá celodenná záťaž i stres. Navyše je výborným spoločníkom pre starších ľudí. Švédski vedci analyzovali zdravotné záznamy viac ako 3,4 milióna ľudí a zistili, že u tých, ktorí žili sami v domácnosti, avšak mali psa, sa výrazne  znižuje riziko infarktu. Majitelia štvornohých miláčikov dokonca žijú dlhšie. Určite sa sčasti za tým skrývajú aj pravidelné prechádzky.

Zbaví vás stresu

Štúdia spred dvoch rokov zase ukázala, že ak má majiteľ dobrý vzťah ku svojmu psovi, má zvýšenú hladinu oxytocínu, hormónu lásky a naopak zníženú hladinu kortizolu, teda stresového hormónu. Pozitívne účinky domáceho zvieraťa na zdravie sú také pozoruhodné, že by mali byť na predpis, uvádza nemecký server fitforfun.de. „Domáce zvieratá môžu zabezpečiť vyrovnanosť. Ak to budeme prehliadať, prídeme o silný zdroj, ktorý sa podieľa na duševnom zdraví človeka,“ povedala doktorka Janette Young.

Canisterapia: Psí terapeuti upokojujú a liečia

Zmažú rozdiely

Majitelia psov poznajú vo svojim okolí päťnásobne viac ľudí, ako tí, ktorí nechodia „venčiť“. Nepočítajú sa však len spoločné prechádzky so štvornohými miláčikmi. Vedci tvrdia, že práve pes môže zbúrať sociálne bariéry. Najmä na veľkých anonymných sídliskách, je to obrovská výhoda. Austrálska vedkyňa Dr. Lisa Wood z Austrália doťahuje myšlienku ešte ďalej: „Pes dokáže zbúrať sociálne, vekové i rasové bariéry. Milovníci psov jednoducho prelamujú ľady.“

Aj detská duša sa vie trápiť. Viete, ako veľmi jej pomôže chlpatý kamarát?

Dá životu zmysel

Starostlivosť o psíka, dáva životu zmysel. Pre mnohých je to dôležité najmä na jeseň, keď vás ľahšie prepadne splín. Práve váš štvornohý miláčik môže byť tým pravým dôvodom, prečo ráno vstať a prežiť plnohodnotne celý deň. Starostlivosť však viacnásobne dokáže vrátiť aj rodinám s deťmi. Tie, ktoré vyrastajú v domácnosti so psom, sa boja menej ako deti, ktoré vyrastali bez domáceho zvieraťa. Komunikácia so štvornohým miláčikom môže znížiť aj prípadnú separačnú úzkosť.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je nejaká rozumná alternatíva k fixným zubným strojčekom?

K fixným zubným aparátom existuje aj vyberateľná alternatíva priehľadných plastových násadok na zuby. Čeľustný ortopéd Vám v tomto prípade po vyšetreniach a stanovení plánu liečby vezme odtlačky, z nich sa vylejú modely a na nich sa vyhotoví sekvencia násadok, ktoré v priebehu týždňov meníte. Tieto násadky vyvíjajú na zuby tlak, čím dochádza k posunu chrupu v želanom smere. Pre účinnosť liečby je nutné nosiť násadky minimálne 22 hodín denne, vyberajú sa iba počas jedla a čistenia zubov. Liečba môže trvať jeden až dva roky a finančne je trochu nákladnejšia ako bežný strojček.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Syn sa v piatich rokoch pocikáva, skúsili sme všetko

Občasné denné pomočenie, alebo „cvrknutie si“ u menších detí je normálnou súčasťou vývinu. Mnohé deti sú tak zabrané do aktivity alebo hry, že si zabudnú odskočiť na záchod. Na vine môže byť veľa faktorov. Ak dieťa večer alebo tesne pred spaním vypije niekoľko pohárov tekutín, potom sa mu močový mechúr naplní už počas noci. Dieťa sa však s týmto pocitom nemusí zobudiť a nehoda je na svete. Okrem pitného režimu je dôležitý aj pravidelný spánok. Dieťa sa má ukladať a vstávať každý deň v približne rovnakú hodinu. Ďalším režimovým opatrením je určiť, kedy bude chodiť pravidelne na záchod, približne každé dve hodiny, aj keď nepociťuje nutkanie. Vždy by sa malo vycikať dôkladne, aby sa mu o päť minút nechcelo znova. Samozrejmosťou je návšteva toalety tesne pred spaním a hneď po vzbudení. Veľký vplyv na nočné pomočovanie má pohoda dieťaťa a prípadný stres. Rozhodne odporúčam vyšetrenie u detského všeobecného lekára, následne nefrológa alebo urológa.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia