MENU
zdravy-zivot

10 vecí, o ktorých ste netušili, že môžu spustiť rakovinu pľúc. Stretávate sa s nimi bežne

Pľúca sú citlivé na prostredie, v ktorom sa pohybujete. Čomu sa vyhnúť, aby ste ich nevystavili riziku?

Súvisiace témy

Zdravý život

10 vecí, o ktorých ste netušili, že môžu spustiť rakovinu pľúc. Stretávate sa s nimi bežne

Spúšťačom vážneho ochorenia dokážu byť na pohľad aj banality. Viete, čo vám škodí?

Ochladilo sa a vy trávite doma viac času? Jeseň a blížiaca sa zima je totiž obdobím, keď trávite v interiéri dokopy cez 90 % času, dýchacie cesty tak dostanú zabrať. Čo pľúcam škodí a ktorým zvykom by ste sa mali radšej vyhnúť?

Čítajte aj: 11 prekvapivých dôvodov, ktoré zvyšujú krvný tlak. Zabudnite na soľ, sú aj omnoho horšie!

Kvalitu domáceho vzduchu znižujú koberce, vinylové podlahy, čistiace prostriedky, kozmetika, laky na vlasy, či rôzne farby. Práve prchavé látky, ktoré sa z nich uvoľňujú, sú podľa viacerých štúdií citovaných zdravotníckym portálom WebMD spúšťačom mnohých pľúcnych ochorení, no môžu prispieť tiež k vzniku rakoviny pľúc. Prekvapivých dôvodov, prečo by ste sa mali tohto ochorenia obávať, je však viac.  

Čítajte, ktoré nevinné zlozvyky môžu stáť za rakovinou pľúc ►►►

Pokračovať Ďalej (1/11)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mútny moč synčeka poškodil nočník. Je to okej?

V bežnom stave je moč číry a má zlatožltú farbu. A to aj vďaka farbivu zvanému urochróm. Môže sa zakaliť po určitých jedlách, zelenine, nápojoch, alebo účinkom niektorých špecifických liekov. Tmavšia farba avizuje potrebu pridať tekutiny. Moč zafarbia aj bielkoviny, hnis, krv alebo dokonca výkaly. Niekedy aj bez toho, aby išlo o príznak vážneho ochorenia - napríklad pri horúčke, prehriatí alebo podchladení organizmu, pri nadmernej fyzickej námahe. Farba moču býva ráno tmavšia, lebo sa v močovom mechúre koncentruje z celej noci. Biele sfarbenie či  „ako mlieko“ niekedy spôsobí prítomnosť veľkého množstva istých minerálov, ako vápnika či fosforu alebo bielkovín. Odporúčam navštíviť obvodného pediatra, ktorý moč vyšetrí.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia