MENU
zdravy-zivot

10 vecí, o ktorých ste netušili, že môžu spustiť rakovinu pľúc. Stretávate sa s nimi bežne

Pľúca sú citlivé na prostredie, v ktorom sa pohybujete. Čomu sa vyhnúť, aby ste ich nevystavili riziku?

Súvisiace témy

Zdravý život

10 vecí, o ktorých ste netušili, že môžu spustiť rakovinu pľúc. Stretávate sa s nimi bežne

Spúšťačom vážneho ochorenia dokážu byť na pohľad aj banality. Viete, čo vám škodí?

Ochladilo sa a vy trávite doma viac času? Jeseň a blížiaca sa zima je totiž obdobím, keď trávite v interiéri dokopy cez 90 % času, dýchacie cesty tak dostanú zabrať. Čo pľúcam škodí a ktorým zvykom by ste sa mali radšej vyhnúť?

Čítajte aj: 11 prekvapivých dôvodov, ktoré zvyšujú krvný tlak. Zabudnite na soľ, sú aj omnoho horšie!

Kvalitu domáceho vzduchu znižujú koberce, vinylové podlahy, čistiace prostriedky, kozmetika, laky na vlasy, či rôzne farby. Práve prchavé látky, ktoré sa z nich uvoľňujú, sú podľa viacerých štúdií citovaných zdravotníckym portálom WebMD spúšťačom mnohých pľúcnych ochorení, no môžu prispieť tiež k vzniku rakoviny pľúc. Prekvapivých dôvodov, prečo by ste sa mali tohto ochorenia obávať, je však viac.  

Čítajte, ktoré nevinné zlozvyky môžu stáť za rakovinou pľúc ►►►

Pokračovať Ďalej (1/11)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor