MENU
zdravy-zivot

10 vážnych príznakov: Kedy aj návaly tepla znamenajú vážny problém?

Bolesť hlavy môže znamenať nedostatok tekutín i nádor na mozgu.
Zdravý život

10 vážnych príznakov: Kedy aj návaly tepla znamenajú vážny problém?

Strata hmotnosti, zraku, reči, schopnosť hýbať niektorou končatinou, ale aj návaly tepla a ďalšie symptómy sú príznakmi veľmi vážnych ochorení. 

Niektoré symptómy nemôžete jednoducho ignorovať. Kedy to telo myslí naozaj vážne?

Náhla strata zraku, reči alebo pohybu 


Všetky tieto príznaky zodpovedajú mozgovej mŕtvici. Pri podozrení z nej sa musíte dostať čo najrýchlejšie do nemocnice. Ak sa lekárom podarí presne určiť diagnózu a nasadiť vhodnú liečbu, odvrátia ťažké poškodenie mozgu. Najbežnejší typ je ischemická cievna mozgová príhoda. Spôsobí ju prekážka v krvnom prietoku, ktorá preruší dodávku nevyhnutného kyslíka a živín do mozgu. Ďalším typom mozgovej príhody je hemoragická cievna mozgová príhoda. Cieva, ktorá prekrvuje mozog, praskne a krv presiakne do mozgu a jeho okolia. Ak mozog stratí prísun kyslíka a živín, jeho bunky odumierajú a s nimi prestane fungovať aj časť tela, ktorú ovládali. Mŕtvica často necháva po sebe trvalé následky. Chorí nemôžu vôbec, alebo len obmedzene, hýbať končatinami, zhoršuje sa schopnosť artikulovať a vyjadrovať sa. 


Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naše bábätko cez deň nespáva. Ako mu upraviť režim?

Potreba spánku dvoj- až trojmesačného bábätka sa nemení z hľadiska priemerného času spánku, ale dochádza k posunu denného a nočného spánku. Nočný čas sa predlžuje a denný sa skracuje. Priemerná doba denného spánku je 4-5 hodín. Počet odpočinkov počas dňa medzi tretím až štvrtým mesiacom až prvým rokom klesá. Uprednostňujte zaspávanie v pokojnej atmosfére, zachovávajte rovnaký rituál uspávania. Cez deň buďte čo najviac spolu vonku, ak ste doma, vpusťte do bytu čo najviac svetla. Počas dňa sa spolu veľa hrajte, maznajte, rozprávajte, v noci podľa možnosti nerozsvecujte svetlo a obmedzte dlhší kontakt. Buďte flexibilní na potreby a požiadavky dieťatka. Jemný zvuk v pozadí neprekáža, ale veľkému hluku sa vyhnite.

čítať viac

Kedy je najvyšší čas vymeniť detskú kefku za „dospelácku“?

Je to veľmi individuálne. Neexistuje správny vek, alebo tabuľka, podľa ktorej sa riadiť. Dôležité je, aby boli zúbky dobre vyčistené a aby ste ich do 12 roku života dieťatka dočisťovali. Všeobecne ale platí, že menšou kefkou sa zuby čistia lepšie a dôslednejšie. Mám veľa dospelých klientov, ktorí si kvôli menším ústam nedokážu dôkladne vyčistiť zuby „dospeláckou“ kefkou a odporúčam im preto používať tie detské. Keď ju ale budete chcieť vymeniť, siahnite skôr po takej, ktorá má menšiu hlavičku a hlavne rovné štetinky. Určite by som ale aspoň do tých 12 rokov zostala pri detskej kefke.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor