MENU
zdravy-zivot

10 príčin, prečo máte zväčšené uzliny. O sedmičke ste možno ani netušili

Zväčšené lymfatické uzliny by mal vidieť lekár v každom prípade. Aj keď o nič nejde!
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

10 príčin, prečo máte zväčšené uzliny. O sedmičke ste možno ani netušili

Opuchnuté lymfatické uzliny neznamenajú hneď rakovinu. Sú spôsobené infekciou alebo ochorením, ktoré oslabujú imunitný systém a pozvoľne zmiznú, ak sa vyliečite.

Lymfatické uzliny sú opuzdrené zhluky lymfoidných buniek v tvare fazule. Sú súčasťou lymfatického systému a v tele je ich okolo 600. Nachádzajú sa v slabinách, podpazuší, krku, pod kolenom, hrudníku a brušnej dutine. Uskladňujú imunitné bunky a fungujú ako filter pretekajúcej lymfy, ktorý ničí baktérie, vírusy, mŕtve a poškodené bunky, ale aj iný odpad z tela. 

Zdurené lymfatické uzliny  

Ak máte bolestivé uzliny niekoľko dní, netreba hneď panikáriť. Sú znakom, že lymfatický systém funguje správne. Nahromadením imunitných buniek tak telo reaguje na bakteriálnu alebo vírusovú infekciu, ale aj vážnejšie ochorenia, ako je reumatoidná artritída, systémový lupus erythematosus, zriedkavo rakovina. Často vám opuchnú lymfatické uzliny v mieste alebo v blízkosti, kde vznikla infekcia alebo zápal. Zväčšené lymfatické uzliny bývajú aj bolestivé, obvykle na pohmat a dotyk.

Odborníci z Web MD v lekárskom posudku z roku 2022 popisujú najčastejšie príčiny opuchu lymfatických uzlín. Čítajte na nasledujúcich stranách ►►►

Pokračovať Ďalej (1/11)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor