MENU
zdravy-zivot

Čo môžete zjesť aj po dátume spotreby? Týchto 10 potravín sa báť nemusíte!

Food,Storage,,Wooden,Shelf,In,Pantry,With,Grain,Products,In
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Čo môžete zjesť aj po dátume spotreby? Týchto 10 potravín sa báť nemusíte!

Sú potraviny, u ktorých sa prekročenie dátumu minimálnej trvanlivosti nepodpíše na ich kvalite, chuti ani vôni. Viete, ktoré to sú?

Potraviny po záruke kúpite už čoskoro v obchodoch za symbolické ceny. Vláda schválila návrh zákona, ktorý umožní predaj potravín po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti (DMT), najviac po obdobie 45 dní.

Pozrite, pri ktorých potravinách sa zdravotných ťažkostí báť nemusíte ani roky po vypršaní DMT.

Cereálie

1. Cereálie1. Cereálie
Zdroj: Shutterstock

Našli ste doma staršie balenie cereálii a rozmýšľate, čo s nimi? Ak ešte nie sú otvorené, môžete ich bez obáv skonzumovať 6 až 8 mesiacov po dátume spotreby, ktorý je uvedený na obale. Po otvorení zostávajú vhodné na konzumáciu ešte 5 až 6 mesiacov. 

Pokračovať Ďalej (1/10)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor