MENU
zdravy-zivot

Domáce finty proti bolesti zubov. Radia ich aj zubári

Návštevu lekára s boľavým zubom neodkladajte.

Súvisiace témy

Zdravý život

Domáce finty proti bolesti zubov. Radia ich aj zubári

Bolesť zubu sa dokáže ohlásiť v najnevhodnejšej chvíli. Nemáte po ruke pilulku proti bolesti, alebo uprednostňujete prírodné lieky pred tabletkami? Potom skúste na boľavý zub niektorú z babských rád, ktoré sú overené časom.

Prírodné lieky sú zväčša o čosi slabšie ako tie z lekárne, no ak nie ste chornickí hltač piluliek proti bolesti, mohli by vám celkom pekne zabrať. Pri boľavom zube sa každá pomoc počíta. Siahnite do kuchynskej špajze či komory po niektorom z týchto záchrancov:

1. Soľ a korenie

Zmiešajte soľ, čierne korenie a pár kvapiek vody na kašičku a opakovane potierajte boľavý zub. Zmes pôsobí antisepticky a protizápalovo a mala by priniesť úľavu. Alebo si aspoň pol minúty vyplachujte ústa teplým slaným roztokom - 1 ČL na šálku vody.

2. Klinček

Opatrne ho rozhryzte alebo alebo si z pár klinčekov spravte vývar a ústa ním vyplachujte. Klinček ako liek na bolesť zubov odporúčajú aj stomatológovia. Doma si môžete pripraviť aj liečivý olej - pomeľte asi 10 klinčekov najemno, nasypte ich do 1 dcl jedlého oleja a ten priveďte k varu. Potom olej preceďte, nechajte vychladnúť a vatovou tyčinkou namočenou do oleja potierajte boľavý zub. 

3. Cesnak alebo cibuľa

Roztlačte ho a zmiešajte so soľou na kašičku, ktorou si potrite zub, prípadne požujte samotný strúčik cesnaku. Podobne poslúži aj cibuľa, prípadne si jej plátok priložte na boľavý zub a ďasno.

4. Mätový alebo čierny čaj

Pripravte si mätový čaj, no vrecúško alebo za 1 PL mäty luhujte aj 20 minút. Čajom si vyplachujte ústa. Podobný účinok má aj silný výluh z čierneho čaju, prípadne si na boľavé miesto prikladajte rovno teplé čajové vrecúško.

5. Tea tree oil

Olej z austrálskeho čajovníka dobre uľavuje od bolesti. Ak sa vám zdá v koncentrovanej forme na zub príliš silný, dajte pár kvapiek do vlažnej vody a vyplachujte si ňou ústa.

6. Zázvor a kajenské korenie

Zmiešajte práškový zázvor a kajenské korenie s troškou vody na kašičku, ktorou si potrite zub. Kapsaicín odblokuje odosielanie signálov bolesti do mozgu.

7. Vanilka

Konečne čosi, čo pomáha proti bolesti a nie je to vôbec odporné, štipľavé, slané ani horké. Extrakt z vanilky, ktorý sa používa pri pečení, si naneste na zub. Bolesť by mal utlmiť dosť rýchlo. 

8. Alkohol

Najlepší je viacpercentný biely alkohol ako slivovica, vodka či borovička. Netreba ho piť, stačí si ústa vypláchnuť, alebo len naniesť alkohol vatovým tampónom na konkrétny zub.

9. Studený obklad alebo ľad

Rozšírené cievy stiahne a bolesť zmierni studený obklad zvonka alebo cumľanie kocky ľadu. Pozor ale, otestujte, či vám ľad naopak bolesť nezhorší, ak máte krčky citlivé na chlad.

10. Vyvýšené ležanie

Ak potrebujete pretrpieť noc, môže pomôcť vyšší podhlavník, prípadne dva na sebe. Ide o to, aby sa krv príliš nehromadila a neprekrvovala postihnuté miesto.

Na každý pád návštevu lekára s boľavým zubom neodkladajte. Kaz sa sám neopraví a aj ak bolesť spôsobilo ďasno, mal by sa na vás pozrieť odborník.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Idem na hormonálny profil. Môžeme sa ďalej snažiť o dieťa alebo mám počkať na výsledky?

V prípade riešenia nepravidelnej menštruácie je potrebné zistiť, či pacientka chce otehotnieť alebo nie. Dôležité je tiež zistiť, či už bola tehotná bola a ako dlho sa jej nedarí otehotnieť. Ak je to viac ako 6 mesiacov, postupuje sa podľa algoritmu riešenia sekundárnej sterility. Dôležitým parametrom je aj vek ženy, so stúpajúcim vekom schopnosť otehotnieť klesá. Únava a pocit na zvracanie sú veľmi nešpecifické príznaky a môžu byť prejavom aj iného zdravotného problému. Je potrebné ich riešiť najprv u praktického lekára, ktorý vylúči ochorenia tráviaceho traktu. Príčina takzvaného missed abortion – zamĺknutého potratu sa zväčša nezistí. Ak otehotniete, je už nepravidelnosť v menštruačnom cykle bezpredmetná, teda nevidím dôvod s otehotnením čakať. Výsledky hormonálneho profilu budú dôležité v prípade, že sa vám otehotnieť nepodarí.

 

čítať viac

Môže dlhý pobyt v tmavšej miestnosti spôsobiť zhoršenie zraku?

V 54 rokoch by Váš brat ešte nemal mať sivý zákal. Sivý zákal vzniká vo vyššom veku ako prejav starnutia. U mladších vzniká v dôsledku užívania niektorých liekov. Pacienti so sivým zákalom však vidia skôr neostro, zahmlene. To ako to popisujete, že brat vníma a vidí pred sebou akoby hmlu, môže byť prejavom  starnutia sklovca. Vtedy pacient občas vidí akoby cez hmlu, občas vidí rôzne lietajúce zákaly. Určite neoslepne, ak ho nedostanete k lekárovi. Ak by to však bolo možné, tak ho časom nechajte vyšetriť u oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor