Vbočený palec a spôsoby, ako sa ho zbaviť, riešia viac ženy, aj keď to nie je čisto ženský problém. Z estetického hľadiska a ochoty podstúpiť pre jeho odstránenie aj bolesť, sa ním ale viac zaoberá nežné pohlavie. 

Prečo vbočený palec vznikne?

V ambulancii sa s diagnózou hallux valgus naozaj objaví viac žien, ktoré chcú tento zdravotný problém riešiť,“ súhlasí aj ortopedička MUDr. Dominika Bodová z nemocnice v Michalovciach. Príčin, pre ktoré narastie na chodidle nepekná kosť a palec sa tlačí k ostatným prstom, je viac. „Na vznik ochorenia má vplyv viacero faktorov. Určitú ulohu zhohráva aj genetika, rôzne neurologické ochorenia, napríklad DMO, reumatologické ochorenia, vrodená laxicita klbov, nesprávne preťažovanie chodidla, ale tiež nosenie nesprávnej obuvi. U žien je to najmä úzka špička a vysoké opätky,“ vypočítava príčiny lekárka.

Hanbíte sa za haluxy? Tipy ku krajším palcom od lekára, ide to aj bez operácie

Možnosti prevencie

Podľa nej môžeme čiastočne ovplyvniť vznik vbočeného palca tým, že sa vyvarujeme spomenutým rizikovým faktorom, najmä nevhodnej obuvi, a spomaliť genetickú predispozíciu môžeme nosením odťahovačov, voľnej a správnej obuvi. Podľa ortopedičky je, žiaľ, naivné očakakávať, že ak sa nám už raz halluxy vytvorili, operáciou získame krásne a jemné chodidlo. „Pred niekoľkými rokmi som počula prednášku staršieho, skúsenejšieho ortopéda, ktorý povedal, že operovať hallux valgus treba vtedy, ak má pacient bolesti, robí mu ťažkosti s nosením obuvi, tvoria sa mu bolestivé otlaky. Pre kozmetický efekt sa operovať nemá, lebo pacient nikdy nebude spokojný s výsledkom,“ reprodukuje ortopédka slová skúsenejšieho kolegu, s ktorými do veľkej miery súhlasí.

 10 trikov, ktoré vám uľahčia chôdzu s vbočeným palcom

Operáciu dôkladne zvážte

Doktorka Bodová totiž upozorňuje na ďalší fakt. „Tak, ako v iných operačných postupoch, aj táto diagnóza prešla určitým vývojom. V súčasnosti sú operačné postupy pri tejto diagnóze také, aby výsledný efekt bol trvalý. Aj tu však teba pripomenúť, že ak pacient po operácii znova „mučí“ svoje chodidlá v nesprávnej obuvi, je možnosť zlyhania.“ Ak teda zvažujete operáciu, vopred si premyslite, či vám vbočený palec robí naozaj zdravotné ťažkosti a či ste ochotná po operácii nosiť možno menej moderné, ale pre chodidlo pohodlné topánky, aby sa opäť nezačalo deformovať. 

Máte to v päte? Ostroha vie poriadne potrápiť, bolesť však signalizuje aj iné problémy