MENU
rodina-a-tehotenstvo

Ženám s rakovinou prsníka pomáha rekonštrukcia

Aj menšie prsia sa  dajú upraviť ihneď,  vložením implantátu  alebo výplne  z vlastného tkaniva.
Rodina a tehotenstvo

Ženám s rakovinou prsníka pomáha rekonštrukcia

Rakovina vám nemusí viditeľne odhryznúť zo ženstva. Z nemocnice pôjdete s oboma prsníkmi. Rovnakými.

Rekonštrukciu prsníkov majú na Slovensku za sebou iba tri percentá žien, ktoré prekonali rakovinu. Ostatným buď nepožehná onkológ, nedovolí strach alebo nevedia, že takú možnosť vôbec majú a je plne hradená poisťovňou. V Maďarsku má zrekonštruované prsníky po onkologickom ochorení až tridsaťtri percent pacientok.

Rok čakania

Prsníky rekonštruujú v Banskej Bystrici, Bratislave aj v Košiciach najskôr rok po ukončení liečby. Rok, počas ktorého prežila peklo aj Martina. „Hanbila som sa vyzliecť pred manželom. Mnoho vzťahov sa rozpadne práve preto, že žena sa nevie vyrovnať so svojou novou podobou. Nemohla som sa pozrieť do zrkadla. Pred operáciou som nosila céčkové košíky. Teraz som mala jeden prsník zdeformovaný, nezobrali mi ho totiž celý. Prsia sa mi nedali nijako vložiť do podprsenky. Navyše ma začala bolieť chrbtica, keďže som jednu stranu tela zaťažovala väčšmi než druhú. Pred operáciou som bola nadšená športovkyňa, po nej som prestala plávať. S kamarátkami sme predtým hrávali každý štvrtok volejbal, teraz mi bolo nepríjemné prezliekať sa pred nimi,“ spomína štyridsaťdvaročná úradníčka na ťažké časy. Keď sa jej rany po operácii zahojili a prešla chemoterapiou, začala sa zaujímať o rekonštrukciu prsníka. „Onkológ mi povedal, že ak sa počas nasledujúceho roku neobjaví recidíva, odporučí ma na zákrok, ktorý vráti prsník do pôvodnej podoby,“ hovorí Martina o ťažkých dvanástich mesiacoch čakania. Už tri roky má opäť rovnaké prsia.

Rakovina prsníka

Jeden ako druhý

Michaela mala viac šťastia. Bola jednou z prvých žien, ktoré v Košiciach absolvovali záchovnú operáciu. Na rozdiel od rekonštrukčnej sa na ňu nemusí čakať, lebo vo chvíli, keď chirurgovia odstránia z prsníka tumor, nastúpia na scénu plastickí chirurgovia. Kým vo svete je tento zákrok bežný, u nás sa robí len rok. Vyžaduje si úzku spoluprácu onkológov, onkochirurgov, rádiológov a plastických chirurgov. Po trojhodinovej operácii sa však ženy budia oveľa spokojnejšie. „Keď má žena veľký prsník a chirurg jej z neho časť odoberie, bude tam mať deformitu, jeden prsník je menší a hrudník výrazne asymetrický. Naším cieľom je, aby žena odchádzala z nemocnice s oboma prsníkmi rovnakými,“ vysvetľuje plastická chirurgička MUDr. Maryna Kačmarčíková.

Vybrať, zmenšiť, doladiť

Na to, aby lekári vykonali záchovnú operáciu, musíte mať v prsníku zhubný nádor menší než štyri centimetre a prsia s veľkosľou aspoň C. Cysty ani nezhubné nádory sa takto neoperujú. „Operujeme len ženy s veľkými prsiami, lebo sa dajú zmenšiť,“ hovorí primárka. Na to, aby ste mali prsia rovnaké, lekári vám zasiahnu aj do toho zdravého. Prispôsobia ho tomu, z ktorého chirurgovia odstránili zhubný nádor. To je príčina, ktorá mnohé ženy od operácie odrádza. „Kým chirurg odstraňuje tumor a okolité tkanivo, plastickí chirurgovia zmenšujú zdravý prsník a potom ich oba zosúladia. Zoperované ženy podstupujú chemoterapiu alebo rádioterapiu. Neexistujú dôkazy o tom, že by okamžitá úprava prsníkov liečbu komplikovala, skôr naopak. Ak sa deformita prsníka rieši až po rádioterapii, výsledky môžu byť oveľa horšie, lebo tkanivo okolo rany sa zmení,“ tvrdí Maryna Kačmarčíková. Michaela má po operácii menšie prsia, ale rovnaké. „Beriem štvrtý cyklus chemoterapie, mal by byť posledný. Som na tom oveľa lepšie než ženy, ktoré pri kontrolách na onkológii stretávam. Niektorým odstránili časť prsníka, iným ho vzali celý. Liečbu zvládajú oveľa horšie než ja. Neprekáža mi, že prsia sú menšie, som rada, že ich mám,“ konštatuje päťdesiatnička z východného Slovenska.

Klinický onkológ MUDr. Ladislav Saksun, PhD.

Štúdie nezistili rozdiely medzi prognózou, rizikom recidívy a celkovým prežívaním žien po onkoplastike oproti ženám po radikálnych operáciách prsníka. Naopak, ženy po operáciách, ktoré zachovávajú prsník a po rekonštrukčných výkonoch majú kvalitnejší život.

VIDEO o sile priateľstva: 11 žien úžasne podporilo svoju kamarátku »

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac

Päťročný kaká do plienky. Je to hanba! Ako ho to odučiť?

Nikdy na dieťa netlačte. Nedovoľte, aby prevládali pri „odplienkovaní“ negatívne emócie. Veľa s ním hovorte. Vek päť rokov je už dosť hraničný, takému „veľkému“ dieťaťu už dokážete veľa vecí vysvetliť. Verím, že ste to skúšali aj pomocou hračiek. Mackovia a iní plyšoví kamaráti musia predsa tiež kakať. Deti to ľahšie pochopia a postupne zavedú do praxe. Skúste najprv nočník alebo redukciu na toaletu. Je možné , že sa váš synček bojí veľkej a hlbokej misy, zvuku pri splachovaní, nestability pod nohami, ktoré mu visia vo vzduchu. Pomáha podložiť pod nožičky stolček. Keď hovoríte, že ste už vyskúšali všetko, tak vám len môžem odporučiť návštevu detského psychológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor