MENU
rodina-a-tehotenstvo

Zahustené mihalnice a gélové nechty vás môžu stáť zdravie

Aby ste sa vyhli komplikáciám, poproste najprv o kožný test.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Zahustené mihalnice a gélové nechty vás môžu stáť zdravie

Tešíte sa, ako budete klipkať dlhými mihalnicami a vystavovať na obdiv nechty? Len aby ste neprišli o vlastné!

Monike kamarátka pred plesom poradila 3D predĺženie mihalníc. „Moja kozmetička to robila, ale za šialenú sumu. Ani vidina dvaapolhodinovej procedúry ma neoslovila. Keď som však na zľavovom portáli objavila predlžovanie mihalníc za tretinu, zmenila som názor,“ ľutuje dnes. Kozmetička bola hotová za necelú hodinu, Monika tiež. Príliš dlhé mihalnice jej ťažili viečka a pri žmurkaní škriabali oko. „Kozmetička mi povedala, že musia sadnúť, a keď ich nechcem, mám si ich doma pošúchať olejom a ony zlezú. Nemohla som ani poriadne spať. Ráno som mala oči opuchnuté, červené a príšerne ma rezali. Dvojhodinovej procedúre som sa nevyhla, tak dlho mi ich kozmetička dávala dolu, aby zachovala čo najviac z mojich vlastných mihalníc. Aj tak som ich mala ako metličky. Oči mi zahnisali a skončila som na antibiotikách.“

Bábika na počkanie

Aby ste sa vyhli komplikáciám, „lash štylitka“ by vám mala najprv spraviť test na alergiu. Podobne ako kaderníčka pred prvým nanášaním farby. „Test by sa mal robiť nalepením jednej-dvoch prirodzene pôsobiacich mihalníc do vonkajšieho kútika pri prvom nalepovaní a vždy, keď meníte značku. Ale nepoznám zákazníčku, ktorá by to vyžadovala alebo bola ochotná čakať niekoľko dní, či telo nezareaguje,“ hovorí skúsená lash štylistka Viktória Kovácsová. Robiť test na koži neodporúča. „Nové mihalnice nelepia na viečko, ale na vašu mihalnicu. Lepidlo môže pri priamom kontakte pokožku poškodiť. Oči dráždia výpary z lepidla.“ Ani negatívny test však nie je zárukou, že budete bábikovské mihalnice nosiť doživotne. Alergia sa môže zjaviť kedykoľvek. Zmiznúť nemusí.

Prvá pomoc pre mihalnice

Prirodzene slabé alebo zničené mihalnice posilní ricínový, kokosový alebo olivový olej. Vatovú tyčinku namočte do oleja a prejdite si ňou po viečku pri línii mihalníc. „Najlepšie je používať prírodné produkty bez prídavných látok. Olej by sa nemal dostať do oka. V zriedkavých prípadoch môže aj prírodný olej oko podráždiť,“ upozorňuje dermatologička MUDr. Andrea Hradiská, ktorá radí olej viac nepoužívať a oko upokojiť studeným obkladom a umelými slzami alebo kvapkami proti alergii.

Alergické nechty

Zle dopadla aj Soňa. Gélovými nechtmi chcela zakryť svoje nepekné, ohryzené. Krátko po tom, ako odišla zo salóna, začali svrbieť. „Prsty mi opuchli a pokryli sa malými pľuzgiermi. Tie začali praskať a vytvárať hlboké rany. Nemohla som sa ničoho dotknúť, nepomáhali domáce masti. Nechty šli dolu a tie svoje si už ani nelakujem, nechcem riskovať,“ opisuje bolestivú skúsenosť. Dermatologička vysvetľuje: „Či už je to akrylát, alebo iná látka v gélovom alebo akrylátovom nechte, uvoľňuje sa z nechtov do kože a telu môže prekážať. Kožu a nechty vám môže poškodiť aj časté a neopatrné používanie UV lampy,“ zdôrazňuje.
Manikérka Michaela Görnerová už o takých prípadoch počula. „Ak máte citlivú pokožku alebo kožnú alergiu, najskôr si spravte jeden necht a počkajte dva dni. V prípade komplikácií si dajte nechty okamžite odborne odstrániť. Nepokúšajte sa o to sami, pretože si ešte väčšmi ublížite,“ varuje.

Prvá pomoc pre nechty

Nechty nechajte aspoň dva mesiace odpočinúť, ideálne kým poškodená plocha nevyrastie. Posilňujte ich parafínovými zábalmi. Uzdravené nechty nezaťažujte lakmi a vyživujte olejmi. Aj na biolaky môžete reagovať zle, najmä pri ich odstraňovaní.

Doktorka varuje

Očné tiene, ceruzky, špirály či rúže už mnohí vyberajú pozorne. Citlivá pokožka v očných partiách a v okolí pier rýchlo odpovie na kozmetiku nepekným podráždením. Dôkladnejšie sa však oplatí vyberať aj laky na nechty! „Zažila som veľmi zaujímavú reakciu na lak na nechty. Ani nebol po dátume spotreby. Pacientke opuchli a začervenali prsty. Postupne jej opuchla pokožka, ktorej sa rukami dotkla. Očné viečka, pery, krk... Za ťažkosťami sa skrýval formaldehyd, ktorý je súčasťou laku na nechty,“ spomína alergiologička MUDr. Agáta Štoreková. Práve formaldehyd, dibutyl a metylbenzol sa najčastejšie skrývajú za alergickými prejavmi po použití lakov na nechty. Niekedy sa ťažkosti nemusia prejaviť na koži. Organizmus na tieto látky môže zareagovať aj bolesťami hlavy. Pozornejšie pri výbere by mali byť všetky citlivé a tehotné ženy.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je možné dosiahnuť belosť zubov bez invazívnych zákrokov?

S touto otázkou sa stretávam pomerne často. Trvalé zuby sú prirodzene žltšie ako mliečne zúbky, no keď máte pocit, že zožltli postupne, môže ísť o povrchový pigment spôsobený stravou, či nápojmi, ktoré zuby trošku zafarbia. U detičiek za to môžu najčastejšie čaje alebo ovocie. Tento problém sa dá jednoducho vyriešiť návštevou dentálnej hygieny, kde hygienička bezbolestne dcérke zúbky vyleští, prípadne vypieskuje. 

čítať viac

Je vhodné odstraňovať aj mnohopočetné lipómy po celom tele?

Lipómy sú benígne ochorenie charakterizované pomnožením tukového tkaniva v podkožnom tuku. Nezasahujú do kože ani do hlbších štruktúr. Najčastejšou príčinou vzniku je autozomálne dominantné genetické ochorenie na chromozóme 12q15. Existujú však viaceré formy. Hlavným problémom, prečo prichádzajú pacienti a chcú lipóm odstrániť je zlý vzhľad, hrče po tele nie sú príjemné. Uzly môžu byť bolestivé a niekedy veľké tukové hrče dokonca bránia pohybu. Vybrať sa odporúča pri všetkých lipómoch, ktoré spôsobujú takéto obtiaže. Lipómy sa odstraňujú vcelku a ich recidíva je nepravdepodobná. Občas býva viac lipómov vedľa seba, a pri ponechaní niektorých sa ochorenie môže vracať. Rez sa robí podľa veľkosti samotného lipómu a predstavuje asi tretinu až polovicu jeho veľkosti. Po výkone teda, samozrejme, ostáva jazva. Alternatívou je laserová liposukcia, ktorá je ako jediná schopná narušiť celistvosť nádorových buniek a odsať ich. Výkon sa robí vždy v lokálnej anestézii. Jazva pri laserovom odstránení je minimálna, ale výkon je ale zdĺhavejší.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia