Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Všetko, čo treba vedieť, ak začínate s HAK

S hormonálnou antikoncepciou si to vopred premyslite.

Zdroj: Profimedia.sk

Reklama

Chcete od pôrodov na chvíľu pauzu? Prečítajte si, čo všetko by ste mali vedieť o hormonálnej antikoncepcii, kým sa pre ňu rozhodnete.

Cyklus ženy pozostáva z proliferačnej fázy, v kto­rej učinkuje hormón estrogén, a fázy sekrečnej, v ktorej účin­kuje hormón gestagén. „Obe fázy sú od seba oddelené ovuláciou a celý cyklus sa končí menštruáciou,“ vysvetľuje gynekologička MUDr. Zuzana Ferančíková. Žena teda produkuje dva ženské hormóny – estrogén a gestagén. Prvý sa tvorí prevažne vo vaječníkoch a druhý v žltom teliesku va­ječníka, ktoré vzniká ako dôsledok ovulácie. Estrogén okrem iné­ho podporuje aj rast sliznice v ma­ternici a pripravuje ju na ote­hot­nenie. Ak k nemu dôjde, tak gestagén zase pomôže oplodnenému vajíčku, aby sa uhniezdilo v maternici. Ak žena neotehotnie, sliznica postupne degeneruje a odlúpi sa počas menštruácie.

Mechanizmus hormonálnej antikoncepcie

„Mechanizmus účinku hormonálnej antikoncepcie spočíva v tom, že podaním ženských pohlavných hormónov sa mierne zvýši ich hladina a zároveň sa utlmí produkcia hormónov, ktoré regulujú tvorbu vajíčok a zabezpečujú ovuláciu,“ vraví lekárka. „Tým dochádza k zabráneniu dozrievania vajíčka, a teda aj k zabráneniu ovulácie. Podávaný estrogén navyše zahusťuje hlien v krčku maternice, a tým sťažuje prechod spermií z pošvy do maternice. Gestagén zase nedovolí dostatočne narásť sliznici maternice, a tak zabraňuje uhniezdeniu oplodneného vajíčka.“

Kto hormonálne tabletky nemôže

„Sú typy žien, ktoré hormonálnu antikoncepciu nemôžu užívať,“ upozorňuje MUDr. Ferančíková. „Ide o ženy so srdcovo-cievnymi ochoreniami, ženy s vysokým krvným tla­kom a s prekonaným alebo sú­časným ochorením pečene či po pre­konaní náh­lej cievnej mozgovej príhody. Oso­bitnou skupinou žien, u ktorých hor­­monálna anti­kon­cepcia nepri­chá­dza do úvahy, sú fajčiarky. Môže u nich dochádzať k výraznej poruche v tvorbe zrá­žacích faktorov v pe­čeni, následne k tvorbe trombov a možnej embolizácii,“ zdôrazňuje. Pre tieto ženy je vhodnejšia forma antikoncepcie, ktorá neprechádza tráviacim trak­tom, a teda „ob­chádza“ pečeň. Faj­čiarkam le­kárka od­porúča tretiu generáciu vnútromaternicovej antikoncepcie. „Je to teliesko, ktoré ob­sahuje progestín, pôsobiaci len v ma­ternici. Veľmi vhodná je aj pre ženy s nadmerne silným menštruačným krvácaním, u ktorých sa následkom lokálneho pôsobenia progestínu z te­lieska zníži sliznica maternice natoľko, že žena nemusí menštruovať vôbec alebo len sporadicky. Teliesko zavádza lekár a má funkčnosť päť rokov,“ opisuje.

Typy hormonálnej antikoncepcie

„Jednozložková, zvyčajne gestagénová hormonálna antikoncepcia sa používa u žien s veľmi silným menštruačným krvácaním, najčastejšie po štyridsiatom roku života. Veľmi výhodná je aj pre tie, ktoré dojčia,“ vymenúva gynekologička. „Dvojzložková antikoncepcia obsahuje estrogén a gestagén – buď v rovnakom množstve v každej tabletke, alebo prirodzeným spôsobom napodobňuje cyklus ženy, kde rôzne dávky estrogénu a gestagénu na seba naväzujú. Zvyčajne je v jednom balení 21 tabletiek a po nich nasleduje sedemdňová pauza, čo spolu predstavuje pravidelný dvadsaťosemdňový cyklus. V balení môže byť aj 28 tabletiek, pričom posledných sedem tvorí len placebo, a teda sa nerobí prestávka v užívaní,“ pokračuje MUDr. Feran­číková. Okrem hormonálnych tabletiek sa veľmi často používa náplasťová forma, obsahujúca oba typy hormónov. Možno ju lepiť okrem prsníkov kdekoľvek na telo. Výhodou je, že obchádza pečeň, nevýhodou odlepovanie alebo lokálne alergické reakcie. „Hormonálny vaginálny krúžok sa zavádza do pošvy na 21 dní, jeho zavedenie vyžaduje rovnakú zručnosť ako zavedenie tampónu. Obsahuje oba druhy hormónov, obchádza pečeň a má všetky pozitívne efekty ako hormonálne tabletky,“ vysvetľuje doktorka.

Výhody a nevýhody hormonálnej antikoncepcie

Najčastejšie uvádzanou nevýhodou hormonálnej antikoncepcie bývajú bolesti hlavy, pocit na vracanie, ktorý je najsilnejší na začiatku užívania a postupne ustane, tlak v prsníkoch, zvýšenie krvného tlaku. Ak sú však tieto symptómy trvalé, automaticky vyraďujú ženu ako adeptku na hormonálnu antikoncepciu. „U väčšiny žien má však hormonálna antikoncepcia vysoko pozitívny účinok. V dnešných ča­soch, keď sú zaneprázdnené prácou, rodinou, deťmi a rôz­nymi iný­mi činnosťami, je výhodná nielen pri plánovaní rodičovstva, ale aj pri plánovaní dovolenky a podobne. Je veľmi spoľahlivá a ženy, ktoré užívajú antikoncepčné tabletky, majú regulovaný menštruačný cyklus, slabé krvácanie, nižší výskyt rakoviny maternice a vaječníkov,“ opisuje výhody hormonálnej antikoncepcie doktorka Ferančíková.

HAK vám predpíšu na mieru

Dnes je na trhu také množstvo antikoncepčných prípravkov, že gynekológovia žene ušijú typ antikoncepcie priamo na telo. Vedia vy­brať takú, ktorá okrem účinku proti neželanému tehotenstvu pomôže aj:

  • zminimalizovať napätie v prsníkoch, napínanie na vracanie či depresívne stavy
  • odstrániť poruchy v menštruačnom cykle – špinenie, nepravidelné krvácanie
  • zbaviť sa akné, mastnej pleti či vlasov, zvýšeného ochlpenia
  • znížiť na minimum zábudlivosť pri každodennom užívaní tabletky

Vyberáme pre vás niečo PLUS