Reklama

Viete, ako dieťaťu podať liek, aby naozaj pomohol? 5 zásad, ako to nepokaziť

Liek dieťaťu nikdy neordinujte podľa ľubovôle a dodržte správne dávkovanie.

Zdroj: Profimedia.sk

Reklama

Venujete pri kúpe škatuľky radám lekárnika dostatočnú pozornosť? Čítate príbalový leták? Máme pre vás pohotovostný manuál, s ktorým sa nestratíte!

Snáď neexistuje domácnosť s deťmi, v ktorej nie sú vždy po ruke účinné lieky do zásoby. Kým však v náhlej horúčke, bolesti alebo hnačke na ne príde rad, dávno netušíte, ako ich vlastne dávkovať. Existuje však zopár všeobecných zásad, ktoré platia vždy.

1. Hlavná zásada

Dieťaťu nepodávajte liek, ak to nie je naozaj nutné. Každý totiž predstavuje pre malý organizmus do istej miery záťaž. Na druhej strane sú situácie, ako vysoká horúčka či bolesť, kedy zasiahnuť musíte, inak sa jeho klinický stav môže zhoršiť. Vždy dodržujte odporúčania lekára, lekárnika alebo tie z príbalového letáka. Nikdy neordinujete lieky dieťaťu sami a určite nie tie pre dospelých. Dodržujte tiež veľkosť a pravidelnosť dávky. A z výchovného hľadiska by ste na sladké sirupy či pastilky dieťa nemali príliš namotávať ako na cukrík. Riskujete, že dieťa zmysel liečby zle pochopí a bude sa ho dožadovať naozaj ako sladkosti.

2. Sirupy a kvapky

Sú zväčša dobre tolerované, pri dávkovaní vždy použite priloženú odmerku alebo kvapkadlo. Ak špunt nespolupracuje, nakvapkajte liek na dobrotku, na ktorú je zvyknutý. Môže ho aj zapiť, ideálne čistou vodou. O vhodnosti zmiešať liek s nápojom sa vopred poraďte v lekárni. Pozor, kvapky i sirupy obyčajne obsahujú cukor, med, prípadne alkohol, preto dávku neprekračujte. Usadenina vo fľaštičke, o ktorej sa výrobca v príbalovom letáku nezmieňuje, môže byť na závadu – liek radšej nepoužite.

3. Čapíky

Použite pri zvracaní alebo ak dieťa odmieta užiť liek perorálne. Bábätko položte na chrbátik a zúženou časťou čapíka vsuňte dnu. Staršie deti môžu lepšie tolerovať polohu na boku. Po zavedení sa pokúste udržať dieťa v pokoji aspoň minútu, aby čapík nevytlačilo von.

4. Tabletky

Dieťa môže ľahšie prijať rozdrvenú tabletku, poraďte sa v lekárni, či sa tým nezníži účinok lieku alebo sa nezničí vrstva, ktorá chráni pred jeho nepríjemnou chuťou. To isté platí o užití s nápojom. Ak je nutné tabletku zhltnúť v celku, vložte ju až ku koreňu jazyka, aby ju malý pacient nemohol vypľuť.

5. Nosné kvapky

Nos najprv dôkladne vyčistite, fľaštičku pretrepte, prípadne zohrejte v dlani. Dojča by malo pri aplikácii ležať, kým vy mu vytierate noštek vatovou tyčinkou s nakvapkanou tinktúrou. Od jedného roka môžete do nosa kvapkať rovno z pipety zasunutím do nosnej dierky. Pozor, pri uvoľnení kvapkadla ho vždy z nosa vyberte, inak si koledujete o to, že jeho uvoľnením nasajete patogény z nosa a infikujete tak celý obsah. Aplikátor treba na záver opláchnuť horúcou vodou. Ak lekár nenariadi inak, nepoužívajte ich dlhšie ako 3 dni.