MENU
rodina-a-tehotenstvo

Váš príbeh: V prechode ako 23-ročná. Lekár jej navrhol drastickú terapiu

Ilustračné foto
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Váš príbeh: V prechode ako 23-ročná. Lekár jej navrhol drastickú terapiu

Nemá ani tridsať, ale vie, čo prežívajú päťdesiatničky. Lekári vyvolali Silvii umelý prechod. Na príčine bola endometrióza, ktorá mnohým ženám bráni otehotnieť.

Netrápila ju bolestivá menštruácia ani silné krvácanie. Na to, že niečo nie je v poriadku, ju upozornila až bolesť v podbruší. „Pred tromi rokmi som pracovala ako delegátka cestovnej kancelárie v Grécku. Veľa času som strávila v klimatizovaných autobusoch a hoteloch. Vonku bolo zase horúco, tak som si myslela, že som prechladla,“ spomína Silvia.

Cysta na vaječníku

Týždeň pred odletom z destinácie sa študentka vybrala k miestnej gynekologičke. „Vyšetrila ma ultrazvukom a zbadala na ľavom vaječníku asi trojcentimetrovú cystu. Upokojila ma, že menšie cysty naplnené tekutinou zvyčajne po menštruácii prasknú a ich obsah sa vstrebe. Nebezpečné sú len tie, ktoré sú naplnené krvou, lebo môžu spôsobiť krvácanie do brušnej dutiny,“ vysvetľuje. Bolesti však neutíchali. Naopak, po návrate domov ešte zosilneli. Silviin gynekológ zistil, že útvar v jej útrobách meria až šesť centimetrov.

„Prekvapilo ho to. Nevedel, či predošlý nález bol správny a cysta za dva týždne tak rýchlo narástla, alebo sa lekárka pri meraní pomýlila. Upozornil ma, že to môže byť aj myóm alebo nádor. Jasné to bude až po odobratí histologickej vzorky. Z ambulancie som vyšla vystrašená. V živote ma nič nebolelo, nevedela som, čo je operácia.“

V prechode

Laparoskopický zákrok bol komplikovanejší, ako predpokladali lekári. Prekvapenej Silvii po operácii oznámili, že má endometriózu. „Vysvetlili mi, že čiastočky tkaniva sliznice maternice sa nachádzajú inde, ako by mali. V mojom prípade na vaječníku,“ objasňuje Silvia. Endometrióza súvisí s menštruačným cyklom, spôsobuje bolesti a komplikácie pri krvácaní a neraz aj neplodnosť. Týmto ochorením trpí takmer každá desiata žena a nevyhýba sa ani dievčatám a mladým ženám.

Príznaky

  • 50% žien má bolestivú menštruáciu,
  • 75% žien má bolesti v oblasti panvy a pri pohlavnom styku,
  • 25 – 40% žien má problém otehotnieť.

Čítajte: Endometrióza či Crohnova choroba? Boľavé príznaky chyby maternice klamú!

Ošetrujúci gynekológ Silvii navrhol terapiu, ktorá by v jej tele umelo navodila menopauzu.

Váš príbeh: V prechode ako 23-ročná. Lekár jej navrhol drastickú terapiuVáš príbeh: V prechode ako 23-ročná. Lekár jej navrhol drastickú terapiu
Zdroj: Shutterstock

Foto: Shutterstock

„Upozornil ma, že je dosť drastická. Ostala som zaskočená. V mojom veku mám zažívať to, čo päťdesiatničky? Návaly, potenie, únavu, nespavosť, podráždenosť či dokonca depresie? Veď ani moja mama v tom čase ešte nebola v prechode!“ Napokon s liečbou, ktorá nie je lacná a predpisuje sa len v skutočne indikovaných prípadoch, súhlasila.

Slávne ženy v kŕčoch: Endometrióza sa s nimi nemazná

Teplo – zima

„Trvala šesť mesiacov. Lekár alebo sestrička mi pichli každý mesiac v presne stanovenom čase jednu injekciu s liečivom do podkožia. Musela som si presne naplánovať termíny,aby som včas prišla do ambulancie. Raz som bola v inom meste a nikto mi tam injekciu nechcel pichnúť, lebo jej aplikácia je pomerne komplikovaná a nemali s ňou skúsenosti. Problém bol aj so zháňaním injekcií, musela som si ich objednávať vopred, aj to len v jednej lekárni v meste,“ objasňuje Silvia. Prvý mesiac nemala žiadne problémy. Tešila sa, že to predsa len nebude také zlé, ako hovoril gynekológ. Po druhom mesiaci sa však už umelá menopauza začala prejavovať naplno.

Bez servítky, narovinu: 8 vecí, ktoré by ste o svojej vagíne mali vedieť 

„Najhoršie som znášala návaly tepla. V noci som sa stále budila, chvíľu mi bolo teplo, potom zima. Raz som sa potila, potom som dostala triašku. Hoci bola zima, stále som vetrala. Spolubývajúce na internáte si so mnou užili. Som im vďačná za to, že ma tolerovali. Vo februári som bola v Nórsku, vonku bolo - 20 a ja som chodila v rozopnutej vetrovke. Stále som sa obliekala a vyzliekala. Denne som vypila aj sedem litrov studenej vody, pomáhala mi. O to viac som sa potila.“

Bez športu, bez sexu

Silvia od malička športovala. Hrávala volejbal a basketbal, chodila na inlajn korčule. „Po operácii sa mi ťažšie hýbalo, tak som vyskúšala silový kruhový tréning. Už v polovici cvičenia sa mi však točila hlava, bolo mi zle. Bola som zvyknutá ísť naplno, teraz som nevládala. Tak som radšej chodila na prechádzky.“ Postupne sa uťahovala do seba, stránila sa spoločnosti. „Vždy som viedla veselý študentský život, teraz som sa od neho úplne odstrihla. Nešla som s kamarátkami von, radšej som ostala na izbe. Snažila som sa sústrediť na diplomovku a štátnice, ale bolo to namáhavé. Bola som podráždená a precitlivená, často som plakala.“ Bojovala aj s nesmiernou únavou.

Návaly a potenie: Liečba menopauzy zmierni príznaky, nie je však všemocná 

„Predtým som každý deň vstávala o siedmej, aj cez víkend, aby som mala čo najdlhší deň. Počas umelej menopauzy som spala aj do jedenástej.“ Ani so sexom to nebolo bohviečo. „Po operácii som nemohla, neskôr nemala chuť. Dole som bola úplne suchá. Mala som šťastie, že priateľ to chápal a podržal ma.“

Viac: Kazí vám milovanie sucho vo vagíne? Vráťte vášeň do spálne!

Prípravok z peľu

Po tretej injekcii študentka už nevládala a poprosila gynekológa, či by jej nepredpísal niečo na úľavu. Jedna možnosť bola dočasne užívať antikoncepciu. Zistili jej však zníženú zrážavosť krvi, preto neprichádzala do úvahy. Vyskúšala bylinkový prostriedok, nerobil jej však dobre.

„Lekár mi potom odporučil iný prípravok, z peľového zrna. Postupne som sa cítila lepšie. Nepríjemné stavy som už nevnímala tak negatívne a lepšie som spala. Uvedomila som si, že nemá význam plakať a ľutovať sa, treba sa prispôsobiť zmene a vydržať.“

Viac o peľovej alternatíve ► Nová záchrana na prejavy menopauzy. Malé zrnko ovládne návaly bez hormónov

Pomôže tehotenstvo

Príznaky cítila ešte ďalší mesiac a pol po aplikácii poslednej injekcie, ale postupne slabli. Vrátila sa jej menštruácia, s ňou energia a chuť do života. Gynekológ jej od začiatku prízvukoval, že endometrióza sa nedá vyliečiť. Po čase sa vráti. Ideálne by bolo čo najskôr počať dieťa. V tehotenstve sa totiž ženské hormóny správajú inak. Telo minimálne deväť mesiacov nevie, čo je krvácanie, a endometrióza sa vtedy neprejaví.

„Počas štúdia som o tom vôbec neuvažovala. Snažila som sa dokončiť školu a osamostatniť sa. Teraz je situácia iná. Našla som si prácu a presťahovala sa do Bratislavy. S priateľom by sme si už radi založili rodinu. Verím, že sa mi podarí otehotnieť.“

Kuriózny prípad ukázal, aká zradná dokáže byť endometrióza! ►Irónia osudu: Choroba obrala o materstvo darkyňu vajíčok, no nevzdala sa 

Čítajte aj: 5-ročná v menopauze! Rastú jej prsia, no najhoršie len príde 

Endometrióza

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor