MENU
rodina-a-tehotenstvo

Ste tehotná a trpíte alergiou? Na toto určite nezabúdajte!

Lieky na alergiu by mala tehotná žena konzultovať vždy so svojim lekárom.
Rodina a tehotenstvo

Ste tehotná a trpíte alergiou? Na toto určite nezabúdajte!

Na Slovensku máme cez 300-tisíc pacientov s astmou. Každý rok pribudne 11-tisíc nových. Ako postupovať pri liečbe v tehotenstve?

Podľa slov odborníka najlepšie je liečbu alergie a astmy počas tehotenstva neprerušovať. Čo sa týka užívania antihistaminík, vždy je najlepšie poradiť sa so svojim lekárom, ktorý pozná váš zdravotný stav najlepšie. Požiadajte ho čo najskôr o vyšetrenie. Predpíše vám lieky, ktoré sú vhodné aj v gravidite.

„Je veľa kvalitných antihistaminík, ktoré však neprešli klinickými skúškami v tehotenstve, preto je kategória gravidných žien vyňatá z ich indikácie. Niektorí odborníci také lieky predpisujú, ale ja osobne som opatrný a najmä v prvom trimestri odporúčam len antihistaminiká prvej generácie. Tie sú na trhu dlho a v minulosti prešli klinickým testovaním v gravidite, " vysvetľuje imunoalergológ Martin Lešťan. Ak už siahnete po voľne predajnom lieku, prečítajte si veľmi podrobne príbalový leták, zamerajte sa najmä na časť užívania v tehotenstve.

15 bežných vecí, na ktoré by ste neverili, že môžete mať alergiu. Možno v nich nájdete tú svoju

Špecifická imunoterapia 

Alergénová vakcinácia je dlhodobá liečba, ktorá sa nemusí prerušiť ani v tehotenstve. V tomto období sa s ňou zväčša nezačína. Samozrejme, je dôležitý individuálny pohľad a skúsenosť alergiológa. Niektorí lekári ju z opatrnosti nepodávajú, ale isté štúdie naznačujú, že by mohla mať benefit nielen pre matku alergičku, ale aj pre vyvíjajúci sa plod.

Inhalátory na astmu

Priedušková astma musí byť aj v tehotenstve dobre liečená a kontrolovaná, inak môže viesť ku komplikáciám, ktoré postihujú viac orgánových systémov a potenciálne ohrozujú matku aj plod. Aj pre tehotné ženy existujú bezpečné inhalačné lieky. „Astmatičku treba monitorovať počas celého tehotenstva, pred pôrodom prehodnotiť či upraviť liečbu a inštruovať pôrodníka, aby pôrod prebehol bez komplikácií," dodáva imunoalergológ. 

Čítajte tiež ►Tehotná bez chémie? To nejde! Veľký manuál liekov, ktorých sa ako tehuľka báť nemusíte

Nosové či očné kvapky na alergiu

Pri nosových či očných kvapkách na alergiu platí to, čo pri antihistaminikách. Niektoré kvapky neprešli klinickými skúškami v tehotenstve, preto výrobcovia v príbalových letákoch uvádzajú, že ich užívanie nie je vtedy dovolené. Uprednostňujeme lokálnu liečbu antihistaminikami, či už do očí, alebo nosa. Problémom je, že voľne predajné sú aj niektoré miestne kortikoidy, ktoré by ste ako tehotná nemali svojvoľne užívať. Najlepšie je poradiť sa s alergiológom. Ak už siahnete po kvapkách bez predpisu, prečítajte si leták a riaďte sa odporúčaniami výrobcu.

Záchranný balíček a nafylaktický šok

Tehotná žena nevie predpokladať riziko prudkej alergickej reakcie či anafylatického šoku, preto by mala mať pri sebe záchranný balíček. Ten obsahuje adrenalínové pero, kortikoid a antihistaminikum či inhalátor, a v prípade potreby má tieto lieky užiť. Môže ísť o záchranu života, v tomto prípade dvoch životov.

Dráždivý jed v ovzduší. Najhoršie obdobie pre alergikov začína

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia