Podľa slov odborníka najlepšie je liečbu alergie a astmy počas tehotenstva neprerušovať. Čo sa týka užívania antihistaminík, vždy je najlepšie poradiť sa so svojim lekárom, ktorý pozná váš zdravotný stav najlepšie. Požiadajte ho čo najskôr o vyšetrenie. Predpíše vám lieky, ktoré sú vhodné aj v gravidite.

„Je veľa kvalitných antihistaminík, ktoré však neprešli klinickými skúškami v tehotenstve, preto je kategória gravidných žien vyňatá z ich indikácie. Niektorí odborníci také lieky predpisujú, ale ja osobne som opatrný a najmä v prvom trimestri odporúčam len antihistaminiká prvej generácie. Tie sú na trhu dlho a v minulosti prešli klinickým testovaním v gravidite, " vysvetľuje imunoalergológ Martin Lešťan. Ak už siahnete po voľne predajnom lieku, prečítajte si veľmi podrobne príbalový leták, zamerajte sa najmä na časť užívania v tehotenstve.

15 bežných vecí, na ktoré by ste neverili, že môžete mať alergiu. Možno v nich nájdete tú svoju

Špecifická imunoterapia 

Alergénová vakcinácia je dlhodobá liečba, ktorá sa nemusí prerušiť ani v tehotenstve. V tomto období sa s ňou zväčša nezačína. Samozrejme, je dôležitý individuálny pohľad a skúsenosť alergiológa. Niektorí lekári ju z opatrnosti nepodávajú, ale isté štúdie naznačujú, že by mohla mať benefit nielen pre matku alergičku, ale aj pre vyvíjajúci sa plod.

Inhalátory na astmu

Priedušková astma musí byť aj v tehotenstve dobre liečená a kontrolovaná, inak môže viesť ku komplikáciám, ktoré postihujú viac orgánových systémov a potenciálne ohrozujú matku aj plod. Aj pre tehotné ženy existujú bezpečné inhalačné lieky. „Astmatičku treba monitorovať počas celého tehotenstva, pred pôrodom prehodnotiť či upraviť liečbu a inštruovať pôrodníka, aby pôrod prebehol bez komplikácií," dodáva imunoalergológ. 

Čítajte tiež ►Tehotná bez chémie? To nejde! Veľký manuál liekov, ktorých sa ako tehuľka báť nemusíte

Nosové či očné kvapky na alergiu

Pri nosových či očných kvapkách na alergiu platí to, čo pri antihistaminikách. Niektoré kvapky neprešli klinickými skúškami v tehotenstve, preto výrobcovia v príbalových letákoch uvádzajú, že ich užívanie nie je vtedy dovolené. Uprednostňujeme lokálnu liečbu antihistaminikami, či už do očí, alebo nosa. Problémom je, že voľne predajné sú aj niektoré miestne kortikoidy, ktoré by ste ako tehotná nemali svojvoľne užívať. Najlepšie je poradiť sa s alergiológom. Ak už siahnete po kvapkách bez predpisu, prečítajte si leták a riaďte sa odporúčaniami výrobcu.

Záchranný balíček a nafylaktický šok

Tehotná žena nevie predpokladať riziko prudkej alergickej reakcie či anafylatického šoku, preto by mala mať pri sebe záchranný balíček. Ten obsahuje adrenalínové pero, kortikoid a antihistaminikum či inhalátor, a v prípade potreby má tieto lieky užiť. Môže ísť o záchranu života, v tomto prípade dvoch životov.

Dráždivý jed v ovzduší. Najhoršie obdobie pre alergikov začína