MENU
rodina-a-tehotenstvo

Prvá nádcha u bábätka: Čo zaberie na soplíky najlepšie?

Počas obyčajnej nádchy dieťa nemusí ležať v posteli, iba mu často čistite nos, lebo samo si ho ešte nevie vyprázdniť.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Prvá nádcha u bábätka: Čo zaberie na soplíky najlepšie?

Bábätko soplí a vám to trhá srdce? Kedy je potrebné navštíviť pediatra a čo zaberie na soplíky najlepšie?

Keď vidíte, ako ťažko dýcha, najradšej by ste mu darovali vlastný zdravý nos. Nebuďte vyľakaná, nádcha nie je nič vážne. Za pediatrom zájdite, iba ak má dieťa menej než rok, alebo ak sa soplíky zmenili na zelené a pribudla horúčka. Vtedy nádchu pravdepodobne skomplikovalo iné bakteriálne ochorenie a bude treba nasadiť antibiotiká. Inak ich od pediatra nedrankajte, na vírusy neúčinkujú.

Počas obyčajnej nádchy dieťa nemusí ležať v posteli, iba mu často čistite nos, lebo samo si ho ešte nevie vyprázdniť. Hlien mu preto môže zatekať a dráždiť oblasť nosohltana, kam vyúsťuje Eustachova trubica. Cez ňu sa infekcia zvykne preniesť do stredného ucha a výsledkom neraz býva zápal stredného ucha.

Čo pomôže?

Obstarajte si kvalitnú odsávačku, ktorou bábätku pravidelne odstránite soplíky. Naporúdzi sú rôzne druhy, dokonca aj prístroje, ktoré napojíte na vysávač. Neľakajte sa jeho výraznej sacej sily, tento druh odsávačky do nosných dierok nezavádzate, iba ho k nim priložíte. Napriek tomu, že nemá hadičku, výborne saje hlieny a nespôsobuje ani drobné poranenia nosovej sliznice.

Ak je však bábo výrazne zahlienené až v nosohltane, lepšie pomôže odsávačka s trubičkou, ktorá dosiahne až tam. Predídete tak obávaným boľavým uškám. Zavádzajte ju však veľmi opatrne a nech vám radšej pritom asistuje partner.

Odsávajte pred kŕmením

Noštek bábätku odsávajte najmä pred kŕmením a po vyčistení mu doň ešte nakvapkajte nosné kvapky. Pozor, používajte len prípravky určené pre maličké deti. Keď sú olejové, navlhčenou vatovou tyčinkou noštek iba vytrite.

Zvlhčujte vzduch, ak nemáte zvlhčovač, okolo postieľky rozvešajte plachty namočené v čistej vode alebo na teplý radiátor postavte pekáč naplnený vodou, ktorú denne meňte.

Nedávajte do miestnosti hrniec s horúcou vodou. Zapálenú nosovú sliznicu teplo dráždi, lepšie ju upokojí studenší vlhký vzduch. Vytekanie soplíkov z nosa podporí aj to, keď dieťatku pri spánku hlavičku a hrudník zvýšite podložením vankúša pod matrac. Bude sa mu ľahšie dýchať.

Zdravé rady

  1. Nebojte sa neschudne. Počas nádchy klesá chuť do jedla, s upchatým noštekom sa dieťaťu ťažšie aj pije. Napriek tomu mu ponúkajte dostatok tekutín, a keď ho prikrmujete, jedlo mu čiastočne môžete nahradiť ovocnými šťavami z jabĺk, hrušiek a mrkvy.
  2. Choďte na čerstvý vzduch, na nádchu je liekom. Ale iba ak nemá teplotu nad 38 stupňov.
  3.  Vetrajte! Aspoň trikrát denne, najmä pred a po spánku, inak sa v izbe hromadia bacily.
  4. Babský recept! Upchatý nos výborne uvoľnia nielen kvapky, ale aj maličké množstvo materského mlieka, ktoré mu kvapnete do nosa. Má vynikajúci antibakteriálny účinok.

     

     

     

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám čo najlepšie vyčistiť medzizubné priestory?

Na čistenie medzizubných priestorov je vhodné používanie medzizubnej kefky a dentálnej nite. Dentálna niť vyčistí tzv. bod kontaktu, teda miesto, v ktorom sa navzájom susedné zuby dotýkajú a medzizubná kefka, za predpokladu, že použijete správnu veľkosť, zase priestor pod ním. Pri pravidelnom, každodennom používaní týchto dvoch medzizubných pomôcok efektívne zabránite vzniku medzizubných kazov. Ako doplnok by som ešte odporučila používanie fluoridovanej zubnej pasty, prípadne doplnkovú fluoridáciu ako gély na domáce použitie, alebo ambulantnú (dlhodobejšiu) fluoridáciu.

čítať viac

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia