MENU
zdravy-zivot

Aký prípravok najlepšie upokojí opálenú pokožku? Tomuto sa vyhnite!

Po opaľovaní vyberte ten správny prípravok na pokožku.
Zdravý život

Aký prípravok najlepšie upokojí opálenú pokožku? Tomuto sa vyhnite!

Ak to so slnkom trošku preženiete, môžete si výberom nevhodného prípravku pálenie ešte zhoršiť. Čo pomôže a čo skôr uškodí?

Každé opálenie, ale hlavne spálenie si podľa kožných lekárov pokožka dobre zapamätá a raz vám to môže spočítať. No dôležité je aj to, aby ste si ju po slnení správne ošetrili. Niektoré prípravky sa na citlivú kožu po pobyte na slnku nanášať nemajú, lebo situáciu len zhoršia. 

Dôležitá je konzistencia

Najdôležitejšie je zapamätať si, že gél je jednoznačne vhodnejší ako hutný krém. Tomu sa vyhnite!„Niektoré prípravky po opaľovaní majú pomerne hustú konzistenciu a obsahujú oleje, ktoré spôsobia vytvorenie zmäkčujúcej bariéry vo vrchnej vrstve pokožky. Tá zachytáva a zadržiava teplo, čo len zhoršuje pocit pálenia a zápalu,“ upozorňuje Michaella Bolderová, odborníčka na pleť. Zároveň zdôrazňuje, že prípravok, po ktorom siahnete, by mal obsahovať čo najmenej chémie a parfumov, aby sa minimalizovalo dráždenie. 

Najzdravší je produkt prírody

Viacerí dermatológovia sa zhodujú, že k najvhodnejším prípravkom na spálenú pleť patrí čistý gél z aloe vera pre jeho chladiace aj ošetrujúce účinky. Na rozdiel od mastnejších krémov gély ako také umožňujú, aby sa teplo z pokožky uvoľňovalo a tak ste sa cítili menej horúco. Okrem toho, v prípade kaktusu aloe vera sú jeho liečivé účinky preverené nielen stáročnou praxou, ale aj výskumom. Vyslovene ako špeciálny prípravok na slnkom spálenú pokožku sa síce netestovalo, no jeho upokojujúci účinok, bezpečné používanie a chladivý efekt sú dôležité pozitíva. Časť odborníkov netrvá na použití čistého aloe vera gélu, no prikláňajú sa k názoru, že poopaľovací prípravok by ho mal vo svojom zložení aspoň obsahovať.  Rozhodne je lepší, ako obyčajné pleťové mlieka, ktoré nemajú mať prečo chladivý a upokojujúci charakter.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia