MENU
rodina-a-tehotenstvo

Pery vás prezradia: TÝCHTO 7 príznakov upozorňuje na chorobu

Ak aj vám z ničoho nič popraskali kútiky, váš organizmus je možno oslabený.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Pery vás prezradia: TÝCHTO 7 príznakov upozorňuje na chorobu

Sú vizitkou každého z nás. Pery môžu signalizovať, či sa vo vašom tele deje niečo nezvyčajné, môžu upozorniť na stres, ale aj vážnejšie choroby.

Trápi vás prasknutý kútik, suché pery alebo opar či herpes? Nepodceňujte takéto náznaky, aj keď trvajú len krátko.  

Červené a popraskané kútiky

Drobné bolestivé pľuzgieriky, ktoré sa objavujú v kútikoch úst, spôsobuje zápal. Kvasinkový alebo bakteriálny. Získať ho môžete kdekoľvek z prostredia alebo od ľudí, ktorí majú oslabenú imunitu, trpia chronickou nádchou či zápalmi prínosových dutín.

Červené a popraskané kútikyČervené a popraskané kútiky
Zdroj: Shutterstock

Ak aj vám z ničoho nič popraskali kútiky, organizmus je oslabený, vystresovaný. Najčastejšie signalizuje aj nedostatok železa alebo vitamínu B. Vitamíny si preto neustále dopĺňajte a pokiaľ sa popraskané kútiky nezahoja, navštívte kožného lekára. Keď ani to nepomôže, objednajte sa na interné vyšetrenie. Jednou z vašich diagnóz, by mohla byť aj cukrovka.

Ďalšie príznaky ►►►

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor