MENU
rodina-a-tehotenstvo

Odborníčka na vzťahy: Nevera sa dá prehltnúť, chce to však trpezlivosť

Nevera sa dá prekonať, trvá to však istý čas...
Rodina a tehotenstvo

Odborníčka na vzťahy: Nevera sa dá prehltnúť, chce to však trpezlivosť

Riešite vo svojom vzťahu problém nevery a neviete, ako ďalej? Máte neverníkovi ešte dať šancu alebo urobiť za vzťahom hrubú čiaru?

Aj o tom sa zhovárame so psychologičkou Zdenkou Némethovou, odborníčkou z partnerskej poradne v hlavnom meste.

Ako spoznám, že ma partner podvádza?

Sú to jasné znaky. Partner nie je úprimný, na otázky odpovedá polopravdami, všeličo zatajuje, je nervóznejší. Nereaguje skrátka tak, ako ste si zvykli. Najviac nevier sa pritom odhalí prostredníctvom mobilného telefónu a internetu, čo býva jasný dôkaz. Vtedy je lepšie, ak sa neverník prizná. Nevera je však výsledkom zlej „spolupráce“ oboch partnerov, nie je záležitosťou len toho jedného. Rozhovor, ak je konštruktívny, vzťahu pomôže.

Stačí teda iba rozhovor?

Pozor, nie je jedno, o aký rozhovor ide. Často ho vedieme deštruktívne a taký rozhovor vzťahu neprospeje. Ak sa budete stále pýtať na dôvod nevery, k ničomu sa nedopracujete. Je veľa nepodstatných maličkostí, ktoré sa časom nahromadia a stane sa vec, akou je napríklad nevera. Vášmu vzťahu určite nepomôžu ani dobre mienené rady okolia, priateľov. Každý poradí niečo iné. Navštívte radšej spoločne odborníka.

Znamená nevera definitívny koniec?

Vôbec nie. Veľa ľudí si myslí, že sa dá riešiť iba rozvodom. Nie je to tak. Nevera dokonca ani podľa štatistík nepatrí medzi prvé dôvody rozvodu. No nedá sa určiť pravidlo, podľa ktorého sa dá zistiť, aká je šanca na úspech prekonať neveru a pokračovať vo vzťahu ďalej. Niekedy sa z pohľadu nezainteresovaného môže zdať, že konkrétny pár neveru neprekoná, pretože je v tom veľa negatívnych a silných emócií, ktoré sú veľmi zraňujúce. Opak môže byť pravdou. Vždy záleží na oboch partneroch a na ich dôvode, prečo chcú situáciu riešiť. Chce to čas.

Virtuálna nevera: Je to len hra, či dôvod na rozchod?

Tvrdíte, že čas všetko vylieči?

Samozrejme, základnou podmienkou je, že neverný partner už nesmie mať žiadny kontakt s milencom či milenkou. Vzťah musí nadobro prerušiť. Kým však úplne vyšumí z partnerovej hlavy, to chvíľu potrvá. Dajte mu šancu a pracujte na vašom vzťahu.

Najčastejšou príčinou nevery?

Partner väčšinou nebýva neverný preto, lebo sa tak rozhodol. Je to vyústenie dlhého obdobia každodenného života. Častejšie sme v práci, domov prídeme unavení, ešte musíme riešiť každodenné problémy… Potom sa stane, že sa jeden z partnerov zblíži s niekým iným, väčšinou zo svojho okolia, u ktorého nájde pochopenie a porozumenie, ktoré mu doma chýba.

Pokiaľ sa neverný partner rozhoduje, s kým chce v tej chvíli naozaj ostať, životný partner nemôže vyhrať. Je to práve preto, že neverník zažíva s milencom iba radosti, no nie starosti. Preto sa niektoré milenecké vzťahy zmenia na partnerské. No keď prídu všedné dni, ich pohoda často vydrží len šesť mesiacov.

Hovorí sa – urobil to raz, urobí to znova. Súhlasíte?

Vôbec nie. Žijeme v strese, je to, ako keď sa rútite autom po diaľnici a pomaly prestávate vnímať značky a odbočky… A tak príde nehoda. A práve vtedy si uvedomíme, čo je v živote dôležité a čo nie. Sú ľudia, ktorí sa z nevery poučia, ale aj takí, ktorí nie. Títo sa musia už iba rozhodnúť, ako často chcú „búrať“ a akú cenu sú ochotní za to zaplatiť.

Takže sa oplatí bojovať aj o takýto „pokazený“ vzťah?

Rozhodne áno. Pokiaľ to nie je vzťah z rozumu, stojí oň bojovať. Záleží aj na tom, ako dlho sú partneri spolu, či sú tam deti… Nevera sa dá prekonať, trvá to však istý čas, kým si pár s pokojom povie – je to už za nami. Dôvera medzi partnermi sa potom pomaly obnoví, treba tomu však trocha pomôcť, a to spolu s odborníkom. Bez odbornej pomoci sa človek skôr snaží potlačiť zranenia a nie situáciu naozaj riešiť. Takto neliečená rana zostáva aj roky stále otvorená, len si to neuvedomujeme. Je ako nevybuchnutá sopka, ktorá pomaly pracuje a nikto nevie, kedy príde jej čas.

Odborníčka na vzťahy: Psychologička Zdenka Némethová.

Odborníčka na vzťahy: Nevera sa dá prehltnúť, chce to však trpezlivosťOdborníčka na vzťahy: Nevera sa dá prehltnúť, chce to však trpezlivosť

FOTO: Plus JEDEN DEŇ/Matej Jankovič  

Prečo sú muži prelietavejší než ženy?

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia