Reklama

Odborníčka: Potratová tabletka musí čakať

Adriana MesochoritisovÁ: Bojuje
za to, aby aj našim ženám mohli lekári
predpisovať potratové tabletky.

Zdroj: Matej Kalina

Reklama

Čo s potratovými tabletkami? Na základe automatickej európskej registrácie Slovensko začiatkom roka potichu zaregistrovalo dve interrupčné pilulky. Lekári ich však našim ženám stále predpisovať nemôžu! Problém mala včera riešiť rada vlády, napokon ho však odsunula na máj.

„Interrupčné tabletky sú bezpečná a šetrná metóda umelého prerušenia tehotenstva. Ženy by mali mať možnosť použit ich v prípade potreby,“ zdôraznila Adriana Mesochoritisová, podpredsedníčka Výboru pre rodovú rovnosť. Nové pilulky sú riadne vyskúšané, testovali sa v rámci klinickej štúdie vo Švédsku a vo Francúzsku.

„Počet interrupcií tieto tabletky v zahraničí nezvýšili. V Škandinávii sa robí asi 80 percent umelých prerušení tehotenstva pomocou piluliek,“ dodala Mesochoritisová.

Zákon ich nepozná

Prečo sa teda potratové pilulky nemôžu u nás predpisovať? „Naša legislatíva nepozná a neuvádza pojem chemické ukončenie tehotenstva,“ upozornila ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. Zákony hovoria iba o postupe pri výkone mechanického prerušenia tehotenstva.

„To znamená, že podľa našej legislatívy nie je možné, aby ich lekár gynekológ predpisoval,“ doplnila Zvolenská.

Najprv diskusia

Čo teda s tým? Navrhne ministerka zmenu zákona o umelom prerušení tehotenstva?

„Ak by aj niekto uvažoval o inej ako mechanickej forme prerušenia tehotenstva, definitívnemu rozhodnutiu by musela u nás predchádzať široká spoločenská a odborná diskusia. Tá by analyzovala a maximálne objektívne vyhodnotila všetky aspekty súvisiace s touto problematikou,“ bráni sa šéfka rezortu. Problému sa má venovať Rada vlády pre ľudské práva v máji.

Len pod dohľadom

„Chemický potrat menej zaťažuje organizmus ako mechanický. Dôležité je však, aby boli tabletky vždy len na lekársky predpis, aby sa užívali pod dohľadom lekára ažena bola po ich užití hospitalizovaná. Tak nedôjde k ich zneužitiu a ochráni sa zdravie ženy,“ vysvetlil gynekológ Jozef Španka z Bratislavy.

Pre zaujímavosť: v Rakúsku za chemický potrat zaplatí žena v nemocnici asi 500 eur.

Chemický potrat

Potratové tabletky v Európe existujú už vyše dvadsať rokov. Vlani si však dve farmaceutické firmy dali v Európskej únii zaregistrovať dve nové potratové pilulky. Registráciu tak automaticky dostalo aj Slovensko. Prípravky umožňujú šetrné prerušenie tehotenstva bez použitia nástrojov.

Prvá z tabliet sa podáva ústne, balenie druhej obsahuje okrem perorálnej tabletky aj štyri vaginálne. Úspešnosť takéhoto potratu je 97-percentná.

Mechanická interrupcia

Na umelé prerušenie tehotenstva na vlastnú žiadosť má v našej krajine žena zákonom garantované právo do 12. týždňa tehotenstva. Do 8. týždňa sa robí miniinterrupcia, keď sa plod odsáva.

Po 8. týždni je zákrok náročnejší aj rizikovejší. Maternica i plod sú väčšie, krček maternice sa musí nástrojmi viac roztiahnuť, plod sa vyškrabuje. Pri mechanickom potrate hrozí väčšie krvácanie. Oba zákroky sa robia v narkóze. Riziko poškodenia steny maternice, ako aj intenzívnejšie krvácanie sú pri takýchto spôsoboch umelého prerušenia tehotenstva oveľa vyššie. Tiež rastie riziko samovoľných potratov pri ďalšom, už žiaducom tehotenstve.