MENU
rodina-a-tehotenstvo

Nočná mora rodičov! TOP 12 tipov, ako liečiť laryngitídu

Asi 75% ochorení sa prejaví hlavne v noci.
Rodina a tehotenstvo

Nočná mora rodičov! TOP 12 tipov, ako liečiť laryngitídu

Možno to poznáte, uložíte dieťa spať, no a o chvíľu je to tu... Nočná mora rodičov - laryngitída! Poradíme vám, ako účinne liečiť akútny zápal hrtana.

Medzi najčastejšie detské ochorenia patria choroby dýchacích ciest. K veľmi nepríjemným patrí aj zápalové ochorenie hrtana - laryngitída, ktoré sa vyskytuje najmä u detí od 3 mesiacov do 6 rokov, od októbra do apríla a štatisticky častejšie u chlapcov ako dievčat. V chladnejšom období sa môže stať, že deti dýchajú nesprávne ústami a neohriaty vzduch tak prechádza priamo do dolných dýchacích ciest. Tie pri zápale opuchnú a stanú sa menej priechodnými. Pri laryngitíde krk zvnútra opuchne, preto netreba ochorenie podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. 

Zmyte si z rúk chrípku. Určite si ich umývate správne?

Príznaky

Prvé príznaky sú veľmi nenápadné a rodičia si ich nemusia ani všimnúť. Môže ich sprevádzať horúčka, ale tá sa nemusí vyskytnúť u všetkých detských pacientov. Približne 75% ochorení sa prejaví najmä v noci. Dieťa začne trápiť suchý dráždivý kašeľ , zachrípnutie, sople z nosa, škriabanie v krku, býva nepokojné, unavené, neskôr apatické a vyčerpané. U malých detí môže mať laryngitída až fatálne následky, úzke dýchacie cesty sa môžu upchať natoľko, že sa stanú nepriechodnými a dieťa sa dusí, má sipavý hlas a premodráva. Len žiadnu paniku, rodič by mal v tomto prípade zachovať chladnú hlavu a podať prvú pomoc. 

Nevyliečené do škôlky? Môže sa to zhoršiť, neurobte chybu!

1. Vlhký vzduch

Rodičia, ktorých dieťa prekonalo laryngitídu, vedia, že pri dusení sa je najdôležitejšie zvlhčiť v miestnosti vzduch. Zoberte dieťa do kúpelne a pustite horúcu vodu alebo urobte tzv. vlhký stan - nad postielku zaveste vlhké uteráky.

Ďalšie tipy ►►► 

Pokračovať Ďalej (1/12)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám karunkulu v močovej trubici. Čo to je? Treba ju operovať?

Karunkula sa dá prirovnať ku malej bradavici. Väčšinou sa popisuje ako červený útvar veľkosti hrášku, ktorý vyrastá v ústí močovej trubice. Vzniká z rôznych príčin, dráždením sliznice. Nie vždy je nutná operačná liečba, ale karunkula zvykne krvácať a od istej veľkosti môže robiť problémy s močením. Na upokojenie sliznice močovej trubice sú vhodné napríklad sedavé repíkové kúpele. Karunkula ale bez zákroku nezmizne.

čítať viac
MUDr. Ján Švihra ml.
MUDr. Ján Švihra ml.
Urológ

Na synovom nočníku sa spravila vápenatá vrstva

V bežnom stave je moč číry a má zlatožltú farbu. A to aj vďaka farbivu zvanému urochróm. Môže sa zakaliť po určitých jedlách, zelenine, nápojoch, alebo účinkom niektorých špecifických liekov. Tmavšia farba avizuje potrebu pridať tekutiny. Moč zafarbia aj bielkoviny, hnis, krv alebo dokonca výkaly. Niekedy aj bez toho, aby išlo o príznak vážneho ochorenia - napríklad pri horúčke, prehriatí alebo podchladení organizmu, pri nadmernej fyzickej námahe. Farba moču býva ráno tmavšia, lebo sa v močovom mechúre koncentruje z celej noci. Biele sfarbenie či  „ako mlieko“ niekedy spôsobí prítomnosť veľkého množstva istých minerálov, ako vápnika či fosforu alebo bielkovín. Odporúčam navštíviť obvodného pediatra, ktorý moč vyšetrí.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia