MENU
rodina-a-tehotenstvo

Neuveríte, kým nezažijete! Čo všetko môžu deti prehltnúť, vopchať do nosa či ucha?

Kocka zo stavebnice občas skončí v dýchacích cestách alebo v tráviacom trakte dieťaťa.
Rodina a tehotenstvo

Neuveríte, kým nezažijete! Čo všetko môžu deti prehltnúť, vopchať do nosa či ucha?

Hrášok v nose, rybacia kosť v krku, mliečny zub v prieduškách, legová kocka v žalúdku. Nočná mora každej matky. Banálna situácia sa ľahko zmení na stav ohrozujúci život dieťaťa.

Detský pneumológ Branko Takáč z Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici sa pomerne často stretáva s batoľatami aj s väčšími deťmi, ktoré pri hre, jedení či zo zvedavosti niečo vdýchnu, prehltnú, strčia si do ucha alebo nosa. „Zvyčajne sú to koráliky, drobné diely z hračiek, ale aj kúsky mrkvy, hrášok, kukurica, šupka z ovocia, oriešky, cukríky, rybacie kosti či chlieb. Vyberáme aj baterky, mince či kamienky – tých máme celú zbierku,“ vymenúva.

Aj pacientskych prípadov s diagnózou aspirácia cudzieho telesa má lekár celú zbierku: Len prednedávnom sme vyberali kúsok jablka z pľúc dvojročného dieťaťa, ktoré k nám prišlo už s komplikovaným zápalom pľúc. Iné dieťa prehltlo dvojcentimetrový kameň. Neprešiel do čreva a odtiaľ stolicou von, zasekol sa v pažeráku, nad žalúdkom. Dieťa sme museli uspať a kameň vytiahnuť cez ústa.“

Zúbková víla mala voľno

Pľúcny lekár si spomína aj na 2 sedemročných pacientov: „Chlapec stratil hlas a rodičia s ním po troch týždňoch išli ku krčnej lekárke. Tá ho nevyšetrila, lebo nespolupracoval. O týždeň prišli k nám. Chlapec tvrdil, že ho už dlhšie škriabe v krku, ale nikto tomu nevenoval pozornosť. Vyšetrili sme ho a v hlasivkách sme našli zabodnutý bobkový list z kapustnice. Dievčatko zase dva roky kašľalo. Na röntgene nič nebolo vidno. Až pri počítačovej tomografii sa ukázali trvalé zmeny na pľúcach. Po uspatí sme malej pacientke objavili v pravej hlavnej priedušnici mliečny zub. Asi jej vypadol v spánku, zakašľala a prehltla ho. Rodičia si nič nevšimli. Skrátka, zúbková víla mala v tú noc voľno.“ 

Každý prípad je iný. Niekedy ide o banálnu záležitosť, ktorú vyrieši aj rodič, inokedy o vážny akútny či chronický problém, ktorý skončí u otorynolaryngológa, pneumológa alebo gastroenterológa. Cudzí predmet v uchu či nose sa dá zvyčajne identifikovať ľahko. V dýchacích cestách a v tráviacej sústave to však už ide ťažšie: „Pomerne často sa stáva, že rodič netuší, kedy a čo jeho dieťa vdýchlo či prehltlo a neodhalí to ani röntgenové vyšetrenie. Niekedy predmet vôbec nedokážeme identifikovať,“ objasňuje pneumológ.

Oriešky, kamienky aj lego

Najhoršie sú podľa odborníka potraviny, najmä strukoviny, ktoré vo vlhkom prostredí napučia, zmäknú a veľmi ťažko sa vyberajú. Ich extrakcia, napríklad z priedušnice, je technicky veľmi náročná: „Dvojročné dieťa má priedušnicu s priemerom 5 až 7 milimetrov. V tomto priestore sa pohybujete s trojmilimetrovým fibroskopom a musíte dávať pozor aj na to, aby dieťa mohlo dýchať. Situáciu ešte zhoršuje hlien a opuch sliznice. Zákrok v celkovej anestézii niekedy trvá aj 2, 3 hodiny.“

Špeciálnou kategóriou sú arašidy a vlašské orechy, lebo malé dieťa ich nevie dobre pohrýzť: „Keď sa dostanú do dýchacích ciest, rozdrobia sa na malé kúsky, ktoré sa veľmi zle vyberajú. Okrem toho, pri ich rozpade sa vylučuje kyselina arachidónová, ktorá je najväčším aktivátorom zápalu v dýchacích cestách a môže spôsobiť ‚chemický zápal pľúc’.“

Kamienky alebo plastové diely zo stavebníc – na rozdiel od potravín – tvar nemenia. „Ani skúsený lekár však nezbadá na röntgenovej snímke všetko, niečo proste nevidíme,“ vysvetľuje Branko Takáč. Lepšie sa dajú identifikovať kovové predmety či batérie z hračiek. Sú však nebezpečné z iného hľadiska – kovy korodujú a batérie obsahujú kyselinu chlorovodíkovú, ktorá pôsobí ako žieravina a môže úplne rozleptať okolité tkanivá.

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor