MENU
rodina-a-tehotenstvo

Mikróby v hračkách do vody! Treba sa báť nákazy?

Skúsili ste rozrezať používanú hračku do vody a nazrieť dovnútra? Asi by ste ostali zaskočení.
Zdroj: Shutterstock.com
Rodina a tehotenstvo

Mikróby v hračkách do vody! Treba sa báť nákazy?

Plastové hračky do vody sú osídlené nebezpečnými baktériami, oznámili zahraniční vedci. Je dôvod ich deťom vziať?

Švajčiarski a americkí odborníci varujú, že útroby hračiek, s ktorými sa kúpu možno aj vaše deti, sú priam semeniskom mikróbov. Treba sa naozaj báť o zdravie drobcov a legendárne kačičky radšej vyhodiť? 

Nepreháňajte, sterilné detstvo škodí imunite, varuje odborník!

Milióny baktérií v hračkách

Vedci objavili vo vnútre používaných kačičiek, krokodílov a ďalších gumených príšeriek viditeľný tmavý povlak z húb a baktérií. Keď sa  pustili do rozboru zistili, že na jednom štvorcovom centimetri hračky bolo priemerne 10 miliónov baktérií. Viac ako polovica "vyšetrovaných" hračiek obsahovala aj huby. Podľa vedúcej výskumného tímu Lisy Neu by preto bolo lepšie, keby si malé deti pri hraní vo vani aspoň nestriekali do tváre vodu, ktorá sa do hračiek naberie. „Môže to mať za následok infekciu oka, ucha či tráviaceho traktu,“ varuje. 

Umývate si ruky správne? Lekárka o maličkostiach, z ktorých ste chorí

Len žiadnu paniku

„Baktérie sú všade okolo nás. Boli tu pred nami a budú aj dlho po nás. Tvorba biofilmu vnútri hračiek určených na kúpanie nie je žiadnym prekvapením. Keby sa preukázali ako rizikové, prestali by sa vyrábať alebo by sa musel uvádzať v návodoch na použitie spôsob ich dekontaminácie,“ upokojuje prípadných znepokojených rodičov MUDr. Emília Miková, vedúca klinickej mikrobiológie spoločnosti Medirex, ktorá sa špecializuje na laboratórnu diagnostiku. 

FOTO: 7 najšpinavších miest, ktorých sa denne dotýkate. Tieto vás prekvapia

Sú drahšie aj lepšie?

A kde sa všetky tie bacily, vírusy a huby v hračkách berú? Základom je podľa zahraničných autorov už samotná voda, ktorú do vane či bazéna napúšťate. Hoci je pitná, obsahuje pomerne širokú paletu mikroorganizmov a tie sa podľa odborníkov môžu usídliť vnútri mokrých hračiek. Materiál, z ktorého sú zvieratká vyrobené, poskytuje mikroorganizmom priaznivú živnú pôdu. Najmä lacné gumené kačičky z mäkkého plastu nízkej kvality sú podľa štúdie pre vodovodné mikropotvorky hotovým švédskym stolom. Pochutnávajú si najmä na organickom uhlíku, ktorý sa z nich vraj uvoľňuje, ale aj na zvyškoch mydla, šampónov a kúpeľových prípravkov. Nepohrdnú močom, potom a nečistotami z ľudského tela. Družinu mikroorganizmov rozširujú tie, ktoré sa do vody dostanú z dieťaťa, ktoré sa s hračkami kúpe. 

Podľahli ste reklamám? Antibakteriáne mydlá sú zbytočné, robte niečo efektívnejšie

Naše sú naj

Narážky vedcov na nekvalitný materiál ako zdroj obživy mikroorganizmov sa však zdajú pritiahnuté za vlasy. „Vrstva usadenín sa vo vlhkom a teplom prostredí kúpeľne vytvára kdekoľvek – na plastových, ale aj keramických povrchoch,“ hovorí docentka Ing. Ľudmila Černáková, PhD., tajomníčka Katedry plastov, kaučuku a vlákien na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU. Plasty, z ktorých sa vyrábajú hračky, sú podľa našej odborníčky stabilné a žiadny uhlík, ktorý by mikroorganizmy konzumovali, sa z nich neuvoľňuje. 

Vplyv mikróbov na vaše zdravie

„Do úvahy pripadajú látky, aditíva, ktoré sa do materiálov pridávajú vo veľmi nízkych koncentráciách a mohli by sa z nich teoreticky uvoľniť. Naša legislatíva však presne určuje, že aditíva v hračkách musia spĺňať také prísne požiadavky ako tie v potravinárskom priemysle. Preto by nemali byť zdravotne škodlivé,“ dodáva. Keďže nie všetky krajiny majú také prísne pravidlá ako Slovensko, platí toto tvrdenie najmä pre hračky našich výrobcov. 

Choroba zo špongie: Netušíte, koľko baktérií drieme v hubke na riad!

Dôležité je umyť a vysušiť

Ak sa spoľahneme na zdravý rozum, vyjde z toho, že švajčiarski a americkí odborníci len zbytočne vyplašili rodičov niečím, čo tu dávno bolo, je aj bude. Ako konštatuje doktorka Miková: „Myslím, že každý z nás v detstve mal nejakú tú hračku vo vani a všetci sme tu.“ Podľa nej stačí hračky po použití umyť a vypláchnuť prúdom horúcej vody a podľa možnosti vysušuť. „Na zváženie je napríklad horúca mydlová voda. Ale nežijeme v sterilnom prostredí a máme imunitný systém, ktorý nám pomáha v boji proti škodlivým mikroorganizmom,“ dodáva odborníčka na mikrobiológiu. 

Rastlinky proti baktériám. Fungujú ako antibiotiká, máte ich doma

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor