MENU
rodina-a-tehotenstvo

Kate Winslet odhalila nepríjemný intímny problém. Čo na to lekári?

Kate Winslet trápi zdravotný problém, no nebojí sa o ňom otvorene hovoriť aj pred kamerami.
Rodina a tehotenstvo

Kate Winslet odhalila nepríjemný intímny problém. Čo na to lekári?

Nielen hviezda Titanicu, ale i krásna modelka prekvapili priznaniami v médiách. Ak aj vy váhate, je načase s tým niečo robiť. Možno objavíte viacnásobný orgazmus.

Kate Winslet (40) rozšírila rady svojich fanúšičiek, keď otvorene prehovorila o probléme, s ktorým sa ženy často nezveria ani najlepšej priateľke. „Už nemôžem skákať na trampolíne, hneď som totiž mokrá,“ šokovala divákov v populárnej TV šou Grahama Nortona (52). Inkontinenciu, ktorá ju trápi po troch pôrodoch, preberala bez zábran: „Kýchnem si dvakrát a som v pohode. Tretíkrát som už však nahratá... Je to hrozné, hlavne keď mám sukňu.“

Čo podľa odborníkov pomôže?

Gynekológ MUDr. Jozef Španka hovorí, že niekedy sa tomuto problému predísť nedá, pretože môže ísť aj o dedičnú záležitosť. Zdravá, neobézna žena, ktorá ešte pred otehotnením cvičí a udržiava si svalstvo vrátane vaginálneho a panvového vo forme, sa však môže inkontinencii vyhnúť. Prinajhoršom ju dobehne až v menopauze. Riešenie inkontinencie sa neoplatí odkladať a predčasne sa odsudzovať na hygienické vložky.

Čítajte: V boji s inkontinenciou využite cvičenie aj vaginálne činky

Existuje viacero riešení – niekedy stačí len upraviť životosprávu, podstúpiť magnetickú stimuláciu, nasadiť lieky, pomôže aj operácia. Na zahodenie nie sú ani takzvané Kegelove cviky na posilnenie panvového dna. Urológ MUDr. Martin Romančík, PhD., upozorňuje, že pri správnom cvičení, ktoré ženu naučí fyzioterapeut, sa dočká výsledkov asi po piatich mesiacoch. Bonusom však bude bohatší sexuálny život. Niektoré ženy napríklad objavujú viacnásobný orgazmus. Urológovia sa nebránia ani takzvaným vaginálnym činkám, ktoré fungujú podobne ako Venušine guľôčky. Kým sa dopracujete k stogramovým, začnite s dvadsaťgramovými. Liečba vie byť, skrátka, aj vzrušujúca.

Najkrajšia fotka

Aj česká modelka Daniela Peštová (45) išla s kožou na trh. Na Instagram zavesila záber, ktorý označila za „veľmi odvážny a najintímnejší, aký kedy uverejnila“. Pod mamografickou snímkou jej prsníka je veta: „Tak to je jedna moja fotka, ktorú naozaj rada vidím. Extra body pre tie z vás, ktoré prevenciu nepodceňujú. A pre vás ostatné (áno, mami, aj pre teba) – nebojte sa. Trochu strachu a nepohodlia je vždy ten lepší variant.“

Kate Winslet odhalila nepríjemný intímny problém. Čo na to lekári?Kate Winslet odhalila nepríjemný intímny problém. Čo na to lekári?

Zdroj foto: Instagram/ Daniela Peštová

Zrejme myslela strach z očakávania výsledku, nie z vyšetrenia. Rádiologička MUDr. Dana Kovácsová totiž potvrdzuje, že ženy majú stále zbytočný rešpekt pred mamografiou. „V lete ležia na bruchu na tvrdých ležadlách, ale boja sa stlačenia prsníkov prístrojom,“ podotýka. Pritom tlak, ktorý sa na prsník vyvíja, je vďaka digitálnym prístrojom menší než kedysi, trvá len pár sekúnd a nesústredí sa na jeden bod, je rovnomerne rozložený. Ak navyše žena príde na vyšetrenie tesne po menštruácii, bude sa cítiť ešte komfortnejšie. Druhým strašiakom je „hrozba ožiarenia“. „Dvojročné intervaly sú bezpečné, mamografy čoraz šetrnejšie a neexistuje náhradná metóda, ktorá by dokázala odhaliť včasné štádium rakoviny,“ varuje.

Bude vás zaujímať: Tieto preventívne prehliadky by mala absolvovať každá žena! Prečo?

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac

Po očkovaní som si nahmatala dvojcentimetrovú uzlinu a bolí. Je to normálne?

Zväčšenie uzlín v podpazuší na strane očkovania je pomerne častá vedľajšia príhoda, ktorá sa najčastejšie vyskytuje po tretej dávke. Je to prejav aktivácie imunitného systému. Zvýšené biele krvinky ako aj sedimentácia môžu byť prechodne zaznamenané po očkovaní v rámci aktivácie imunitného systému a úvodnej zápalovej odpovede. Postupne sa to upraví. Uzlina sa zmenší a prestane bolieť. Lokálne si na ňu môžete aplikovať protizápalový krém napríklad s obsahom ibuprofenu. Nič iné špeciálne robiť netreba. Niektorí lekári odporúčajú enzýmovú terapiu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor