Hrozí po amniocentéze potrat? Lekár má čísla ako dôkaz!
6. 10. 2018, 13:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 13:52)

Zdroj: Shutterstock
Bojíte sa amniocentézy? Experti vám vysvetlia, či sú obavy oprávnené.
Amniocentéza je odber plodovej vody, postup na odhalenie niektorých poškodení plodu. Väčšinou ju absolvujete medzi pätnástym a osemnástym týždňom tehotenstva, ak máte pozitívny biochemický skríning, podozrivý nález na ultrazvuku alebo v rodine chorobu genetického pôvodu. Na rozdiel od tripple testov nehovorí o možnom riziku, ale o istote. Ak treba, ale je to zriedkavejšie, namiesto plodovej vody sa odoberá aj časť vznikajúcej placenty – choriové klky.
„Matke na lôžku v operačnej sále vydezinfikujeme bruško, pod kontrolou ultrazvuku vpichneme ihlu do dutiny s plodovou vodou alebo do choria. Do piatich minút máme odobratú vzorku. Hodinu a pol si poleží a odchádza domov. Výsledok jej telefonicky oznámime zväčša na druhý deň ráno,“ približuje genetik a gynekológ docent MUDr. Michal Ondrejčák z Bratislavy. Pár minút za pravdu, či je vaše bábo zdravé, znie ako nič. Alebo vám tam uši trhá ostrá vecička?
Neublíži?
„Amniocentéza sa v súčasnosti démonizuje. V našom centre s ňou však máme dostatočné skúsenosti. Ženu vždy vopred vyšetríme. Zaujíma nás, aké sú anatomické pomery, koľko má plodovej vody, aká je placenta, veľkosť plodu a stav krčka maternice. Až keď sú výsledky dobré, navrhneme amniocentézu,“ dôvodí lekár, že zbytočne nezasahuje.
„Priebeh amniocentézy kontrolujeme ultrazvukom. Presne viem, kde je plod. Len tak doň nepichnete,“ ubezpečuje doktor Ondrejčák. V dvadsiatom týždni má plod okolo tristopäťdesiat gramov a objem plodovej vody je štyristo mililitrov. To je akoby ste naháňali pingpongovú loptičku v miske s vodou! Navyše... „Amniocentézu robíme za prísne sterilných podmienok, v operačnej sále. Celý tím je umytý, s rúškami. Ešte som nezažil, aby sa pri nej vyskytla infekcia,“ ubezpečuje bratislavský gynekológ. Nemusíte sa ani báť, že odobratá plodová voda bude dieťatku chýbať. Tridsať mililitrov, ktoré vezme, telo doplní v priebehu pár dní.
Ani percento
A čo najväčšia obava rodičov z potratu v dôsledku amniocentézy? Staršie údaje strašili jedným takým prípadom zo sto. Najnovšie výsledky tvrdia čosi iné. V tohtoročnej analýze šestnástich štúdií týkajúcich sa amniocentézy a odberu choriových klkov bolo riziko len 0,35 percenta. „Hrozba potratu spojená s týmito procedúrami je oveľa nižšia, ako sa v súčasnosti ženám hovorí,“ znie prekvapivý záver výskumníkov z Medway Maritime Hospital v britskom Gillinghame.
„V každom tehotenstve sa môžu vyskytnúť komplikácie. Sú ženy, ktoré potratia a nič neabsolvujú. Aj my sme robili porovnávacie štúdie žien po amniocentéze a bez nej. Kým v druhej skupine sa vyskytlo jedno percento komplikácií, v prvej 0,1 až 0,3 percenta. Prečo? Sú to iné ženy. Majú správnu životosprávu, gynekologicko- pôrodnícku starostlivosť, rodinné zázemie,“ uisťuje nás expert, že amniocentéza je bezpečná a prospešná. Hoci pripúšťa, že občas sa i on sám rozhodne radšej pre test z krvi. Riziko potratu, predčasného odtoku plodovej vody či infekcie plodovej vody stúpa napríklad pri opakovanom odbere, ktorým netreba plytvať.
Čím skôr, tým lepšie?
Riziko je aj včasná amniocentéza ešte pred základným biochemickým skríningom – tripple testami. Nemusí sa vyplatiť. Niektoré laboratóriá môžu vyšetrovať parametre, ktoré sa z plodovej vody automaticky nezisťujú a keď vám následné tripple testy ukážu zvýšené riziko, vylúči ho zase len amniocentéza – bez ohľadu na to, čo už ukázala. „Včasná amniocentéza sa robí do štrnásteho týždňa, pri vysokom riziku iných genetických ochorení aj bez výsledku tripple testov,“ vysvetľuje gynekológ MUDr. Peter Krajkovič, čo platí pre ženy s veľkou pravdepodobnosťou dedičnej choroby z rodiny, a rozhodnúť sa, čo ďalej, sa musia čím skôr. Výsledok má skrátiť čas na prípadné ukončenie tehotensva.
„Upúšťa sa od nej pre vyššie riziko komplikácií ako krvácanie, predčasný odtok alebo infekcia plodovej vody, či potrat. Druhý odber treba vykonať po dôslednom zvážení prínosu vyšetrenia a rizika. Optimálny odstup je aspoň jeden týždeň,“ pripomína gynekológ MUDr. Štefan Novysedlák, primár gynekologického oddelenia zo Spišskej Novej Vsi.
Čítajte aj:
- Bojíte sa amniocentézy? 7 hrozieb, ktorým veríte zbytočne
- Bude zdravé? Slovenský neinvazívny test preverí všetky chromozómy plodu!
- Idete do IVF? Čo vás čaká pri mimotelovom oplodnenení a aké máte šance?
- Odborníci varujú: Hluk a exhaláty môžu skomplikovať tehotenstvo
- Svet zdieľa VIDEO pre silné povahy: Toto sa stane, ak si zvolíte potrat