Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

FOTO: Neklamte samé seba. 10 nepravdivých mýtov o rakovine prsníka

Na preventívne prehliadky by mali ženy chodiť od svojich 18. rokov.

Zdroj: Shutterstock.com

Reklama

Spôsobujú rakovinu prsníka tesné podprsenky? Vedci toto tvrdenie vyvracajú a aj mnoho ďalších.

Riziko vzniku rakoviny prsníka stúpa s vekom. Najčastejšie sa vyskytujú u žien po päťdesiatke. V skorých štádiách ochorenia obyčajne ženy nemajú žiadne príznaky, preto je nevyhnutné, aby pravidelne chodili na preventívne prehliadky a dbali aj na samovyštrenie pohmatom. Nemusíte sa báť, nie každá hrčka, ktorú si na prsníku objavíte, musí zákonite znamenať, že máte rakovinu.

Mýtus: Rizikové sú iba ženy, pri ktorých sa v rodine vyskytla rakovina prsníka

Zdroj: Shutterstock.com

Skutočnosť: Zhruba 70 % žien s diagnostikovaným karcinómom prsníka nemá žiadne chorobné rizikové faktory. Riziká rodinnej anamnézy sú však tieto: Ak sa vyskytne u príbuzných, ako sú rodič, súrodenec alebo dieťa-, prvý stupeň rakoviny prsníka, riziko vzniku ochorenia sa zdvojnásobí. Riziko sa zvyšuje v prípade, že máte dvoch príbuzných s prvým stupňom tohto ochorenia.

Skutočnosť: Zhruba 70 % žien s diagnostikovaným karcinómom prsníka nemá žiadne chorobné rizikové faktory. Riziká rodinnej anamnézy sú však tieto: Ak sa vyskytne u príbuzných, ako sú rodič, súrodenec alebo dieťa-, prvý stupeň rakoviny prsníka, riziko vzniku ochorenia sa zdvojnásobí. Riziko sa zvyšuje v prípade, že máte dvoch príbuzných s prvým stupňom tohto ochorenia.

Mýtus: Nosenie podprsenky zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsníka

Zdroj: Shutterstock.com

Tvrdenia, že podprsenky tlačia na lymfatický systém prsníka a zhromažďujú v ňom toxíny, čo má za následok vznik rakoviny prsníka, boli širokou lekárskou verejnosťou zamietnuté a sú považované za nevedecké. Konsenzus spočíva v tom, že ani typ podprsenky, ktorý nosíte, ani tesnosť vašej spodnej bielizne alebo iného oblečenia nemajú žiadne súvislosti s rizikom rakoviny prsníka.

Skutočnosť: Tvrdenia, že podprsenky tlačia na lymfatický systém prsníka a zhromažďujú v ňom toxíny, čo má za následok vznik rakoviny prsníka, boli širokou lekárskou verejnosťou zamietnuté a sú považované za nevedecké. Ani typ podprsenky, ktorý nosíte, ani tesnosť vašej spodnej bielizne alebo iného oblečenia nemajú žiadne súvislosti s rizikom rakoviny prsníka.

Mýtus: Implantáty môžu zvýšiť riziko rakoviny

Zdroj: Shutterstock.com

Viaceré výskumy potvrdili, že ženy s prsnými implantátmi nemajú vyššie riziko ochorenia na rakovinu prsníka. Štandardné vyšetrenie pomocou mamografie nemusí byť dostatočne výpovedné, preto sú niekedy potrebné ďalšie detailnejšie vyšetrenia prsného tkaniva.

Skutočnosť: Viaceré výskumy potvrdili, že ženy s prsnými implantátmi nemajú vyššie riziko ochorenia na rakovinu prsníka. Štandardné vyšetrenie pomocou mamografie nemusí byť dostatočne výpovedné, preto sú niekedy potrebné ďalšie detailnejšie vyšetrenia prsného tkaniva.

Mýtus: Ženy s malými prsníkmi majú menšiu šancu, že ochorejú na rakovinu prsníka

Zdroj: Shutterstock.com

Neexistuje žiadna súvislosť medzi veľkosťou prsníkov a rizikom vzniku rakoviny prsníka. Veľmi veľké prsníky sa ťažšie vyšetrujú ako malé prsníky. Všetky ženy, bez ohľadu na veľkosť prsníkov, by sa mali pravidelne podstupovať rutinné preventívne prehliadky.

Skutočnosť: Neexistuje žiadna súvislosť medzi veľkosťou prsníkov a rizikom vzniku rakoviny prsníka. Veľmi veľké sa ťažšie vyšetrujú ako malé. Všetky ženy, bez ohľadu na veľkosť prsníkov, by sa mali pravidelne podstupovať rutinné preventívne prehliadky.

Mýtus: Rakovina prsníka sa vždy objaví vo forme hrčky

Zdroj: Shutterstock.com

Hrčka môže naznačovať rakovinu prsníka, ale nemusí. Ženy by mali ísť na vyšetrenie, aj keď objavia iné zmeny, ktoré môžu byť takisto príznakmi rakoviny. Patrí tu: opuch, podráždenie kože, bolesť prsníkov alebo bradaviek, zmena tvaru prsnej bradavky, začervenanie, šupinky v okolí prsného dvorca, zhrubnutie bradavky, výtok materského mlieka. Rakovina prsníka sa môže rozšíriť do lymfatických uzlín v podpazuší a spôsobiť opuch. Na druhej strane, mamograf dokáže diagnostikovať rakovinu prsníka aj vtedy, ak žena nemá žiadne vonkajšie príznaky.

Skutočnosť: Hrčka môže naznačovať rakovinu prsníka, ale nemusí. Ženy by mali ísť na vyšetrenie, aj keď objavia iné zmeny, ktoré môžu byť takisto príznakmi rakoviny. Patrí sem: opuch, podráždenie kože, bolesť prsníkov alebo bradaviek, zmena tvaru prsnej bradavky, začervenanie, šupinky v okolí prsného dvorca, zhrubnutie bradavky, výtok materského mlieka. Rakovina prsníka sa môže rozšíriť do lymfatických uzlín v podpazuší a spôsobiť opuch. Na druhej strane mamograf dokáže diagnostikovať rakovinu prsníka aj vtedy, ak žena nemá žiadne vonkajšie príznaky.

Mýtus: Ženy s fibrocystickým ochorením prsníkov majú vyššie riziko rakoviny prsníka

Zdroj: Shutterstock.com

Skutočnosť: V minulosti sa predpokladalo, že ženy s viacerými cystami v prsníkoch sú vystavené väčšiemu riziku rakoviny prsníka, ale napokon tieto predpoklady neboli potvrdené. Avšak, ak máte v prsiach viacero cýst, môže byť ťažšie odlíšiť zdravé tkanivo od rakovinového. Ženy s fibrocystickými prsníkmi vy mali myslieť na častejšie mamografické či sonografické vyšetrenia.

Skutočnosť: V minulosti sa predpokladalo, že ženy s viacerými cystami v prsníkoch sú vystavené väčšiemu riziku rakoviny prsníka, ale napokon tieto predpoklady neboli potvrdené. Avšak, ak máte v prsiach viacero cýst, môže byť ťažšie odlíšiť zdravé tkanivo od rakovinového. Ženy s fibrocystickými prsníkmi by mali myslieť na častejšie mamografické či sonografické vyšetrenia.

Mýtus: Biopsie pomocou ihly môžu narušiť rakovinové bunky a spôsobiť ich rozšírenie na iných častí tela

Zdroj: Shutterstock.com

Skutočnosť: Pre toto tvrdenie podľa vedcov neexistujú presvedčivé dôkazy. Napriek niektorým predchádzajúcim obavám štúdia z roku 2004 zistila, že v porovnaní s tými, ktorí tento zákrok neabsolvovali, sa nezistila zvýšená miera rakoviny u pacientov, ktorí podstúpili biopsiu.

Skutočnosť: Pre toto tvrdenie podľa vedcov neexistujú presvedčivé dôkazy. Napriek niektorým predchádzajúcim obavám štúdia z roku 2004 zistila, že v porovnaní s tými, ktorí tento zákrok neabsolvovali, sa nezistila zvýšená miera rakoviny u pacientov, ktorí podstúpili biopsiu.

Mýtus: Odstránenie celého prsníka vám dáva lepšiu šancu na odstránenie rakoviny ako absolvovať odstránenie časti prsníka s rádioterapiou

Zdroj: Profimedia.sk

Skutočnosť: miera prežitia je približne rovnaká u žien, ktoré podstúpili odstránenie celého prsníka, ako u žien, ktorým odstránili iba časť prsníka a absolvovali radiačnú liečbu. Existujú však niektoré prípady, pri ktorých odstránenie časti prsníka a ožarovanie nemusia byť vhodnou možnosťou liečby.

Skutočnosť: Miera prežitia je približne rovnaká u žien, ktoré podstúpili odstránenie celého prsníka, ako u žien, ktorým odstránili iba časť prsníka a absolvovali radiačnú liečbu. Existujú však niektoré prípady, pri ktorých odstránenie časti prsníka a ožarovanie nemusia byť vhodnou možnosťou liečby.

Mýtus: Ženy s nadváhou majú rovnaké riziko rakoviny prsníka ako iné ženy

Zdroj: Shutterstock.com

Nadváha alebo obezita zvyšuje riziko rakoviny prsníka, najmä ak ste po menopauze alebo ste pribrali neskoršom veku.

Skutočnosť: Nadváha alebo obezita zvyšuje riziko rakoviny prsníka, najmä ak ste po menopauze, alebo ste pribrali neskoršom veku.

Mýtus: Rakovine prsníka je možné predchádzať

Zdroj: Shutterstock.com

Skutočnosť: Bohužiaľ, nie je to pravda. Aj keď je možné identifikovať rizikové faktory, napríklad rodinnú anamnézu, dedičné mutácie génov, zmeniť životný štýl - znížiť konzumáciu alkoholu, telesnú hmotnosť, pravidelne cvičiť, chodiť na preventívne prehliadky, prestať fajčiť-, približne 70 % žien s diagnózou rakoviny prsníka nemá žiadne identifikovateľné rizikové faktory, čo znamená, že ochorenie sa vyskytuje vo veľkej miere náhodne a podľa dosiaľ nevysvetlených faktorov.

Skutočnosť: Bohužiaľ, nie je to pravda. Aj keď je možné identifikovať rizikové faktory, napríklad rodinnú anamnézu, dedičné mutácie génov, zmeniť životný štýl - znížiť konzumáciu alkoholu, telesnú hmotnosť, pravidelne cvičiť, chodiť na preventívne prehliadky, prestať fajčiť-, približne 70 % žien s diagnózou rakoviny prsníka nemá žiadne identifikovateľné rizikové faktory, čo znamená, že ochorenie sa vyskytuje vo veľkej miere náhodne a podľa dosiaľ nevysvetlených faktorov.

Bude vás zaujímať:

Vyberáme pre vás niečo PLUS