Na čo je vám dula?
26. 8. 2010, 10:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 15:07)

Zdroj: Profimedia.sk
Nemôže ísť s vami otecko k pôrodu? Poobzerajte sa po dule. Ako vám môže pomôcť, nám prezradila Mgr. Mirka Sivá.
Kto je vlastne dula a čo je jej úlohou?
Dula je špeciálne vyškolená žena, ktorá poskytuje ženám podporu predovšetkým počas pôrodu, ale i počas tehotenstva a dojčenia. Keďže ide o prirodzené veci a nie choroby, okrem zdravotníckej starostlivosti je pre mamičky v tomto období veľmi dôležitá aj podpora inej skúsenej ženy.
Aký je rozdiel medzi dulou a pôrodnou asistentkou?
Pôrodná asistentka je zdravotník a dula zdravotník nie je. Znamená to, že rozdiel medzi nimi je v úlohách a kompetenciách. Pôrodná asistentka odvádza pôrod a dula sprevádza rodičku. Zjednodušene povedané, dula stojí rodičke pri hlave a pôrodná asistentka pri nohách.
Vykonávajú duly svoju prácu popri inom zamestnaní?
Sú krajiny, kde pracujú duly aj ako zamestnankyne pôrodníc. U nás má väčšina dúl svoje iné zamestnanie a „dulenie“ vníma ako doplnenie svojej profesie. Sú medzi nami napríklad psychologičky, pôrodné asistentky, laktačné poradkyne, liečebné pedagogičky, ale i ekonómky či podnikateľky.
Čo ak práve vtedy, keď mamička potrebuje dulu k pôrodu, je v inom zamestnaní?
Dula poskytuje mamičke pred pôrodom „pohotovosť“, keď jej je 24 hodín denne niekoľko týždňov k dispozícii na telefóne a pripravená prísť k pôrodu. Keď mamička zavolá, dula si musí zariadiť svoje pracovné i rodinné povinnosti tak, aby sa mohla ihneď uvoľniť. V praxi to vyzerá tak, že dula chodí pred pôrodom všade s taškou zbalenou do pôrodnice rovnako ako mamička a spáva „s telefónom na uchu“.
Môže sa dulou stať ktorákoľvek žena, bez ohľadu na vzdelanie a počet detí?
Stať sa dulou môže každá žena, ktorá sa pre toto povolanie rozhodne. Dôležité nie je predošlé vzdelanie, ale určité osobnostné vlastnosti, najmä empatia, trpezlivosť, ľudskosť, ochota pomáhať, aj určitá pokora a rešpekt. Podmienka je absolvovať špeciálny kurz pre duly a získať certifikát. Takmer všetky duly sú matkami a majú teda aj vlastné pôrodné skúsenosti. Ale ani toto nie je podmienka, aby sa žena mohla stať dulou.
Ako si medzi dulami vybrať tú správnu?
Dôležité je nezáväzné úvodné stretnutie, na ktorom si mamička môže overiť vzájomné sympatie a zistiť, či je dula schopná splniť jej očakávania. Mamička môže osloviť aj viaceré duly a vybrať si tú, ktorá jej bude najviac vyhovovať.
Čo môže dula spraviť pre ženu počas tehotenstva?
Tehotenstvo je prirodzené obdobie, keď by sa mali ženy tešiť z rastúceho bruška. Dnešný systém zdravotníckej starostlivosti však nedáva ženám veľa pohody a sebadôvery. Práve naopak, neustálym hľadaním rizík môžu ženy prežívať tehotenstvo v neistote a strachu a často si ako matky prestávajú veriť. A tu niekde je úloha duly – počúvať obavy, podporovať prirodzené schopnosti, prežívať pocity, poskytovať informácie, pomáhať objavovať dôveru vo vlastné telo, pomáhať hľadať vlastnú cestu, aby žena vedela, čo môže očakávať od pôrodu, od konkrétnej pôrodnice, aby si dokázala vybrať, čo je pre ňu najlepšie a mala tak z pôrodu i zo seba dobrý pocit.
V ktorom období tehotenstva ženy zvyčajne dulu kontaktujú?
Väčšina žien ju kontaktuje v druhej polovici tehotenstva. Pred pôrodom sa obyčajne uskutočnia dve-tri stretnutia. Záleží na tom, akú pomoc žena od duly očakáva. Ak si želá viac informácií, môžu sa stretávať aj častejšie.
Ako môže byť dula prospešná počas pôrodu?
Práca duly je veľmi individuálna. Je žene plne k dispozícii, avšak do pôrodu sa zapája len do takej miery, do akej si to rodička želá. Niekedy stačí „len“ samotná jej prítomnosť, inokedy dula rodičke intenzívne pomáha počas celého pôrodu. Na začiatku jej môže pomôcť rozpoznať príznaky pôrodu, prísť k nej domov, pomôcť s praktickými vecami a vniesť do začiatku pôrodu pokojnú atmosféru. Neskôr pomáha mamičke predýchavať kontrakcie, hľadať úľavové polohy alebo poskytuje masáž na zmiernenie bolesti. Dula robí doslova všetko, čo vidí žene na očiach. Je pre ňu opora v každom slova zmysle. Ak je pri pôrode aj otecko, v prítomnosti duly sa cíti pokojnejší a môže sa zapájať do pôrodu do takej miery, aká obom partnerom vyhovuje. Okrem toho je dula akýmsi prostredníkom medzi rodiacou ženou a zdravotníkmi, môže žene vysvetliť ich postup a, naopak, pretlmočiť zdravotníkom priania ženy týkajúce sa pôrodu.
Umožňujú všetky slovenské pôrodnice prítomnosť dúl pri pôrode?
Tie, ktoré sa snažia vychádzať ženám v ústrety, zväčša akceptujú aj duly pri pôrode. Rovnako je to aj v pôrodniciach, ktoré uprednostňujú prirodzený postup pôrodu. Dula má legislatívne rovnaké možnosti sprevádzať rodičku pri nemocničnom pôrode ako otecko. Tam, kde duly poznajú a rozumejú tomu, aká je ich úloha, sú vítané. Niektoré pôrodnice, napríklad v bratislavskom Ružinove či v Kežmarku dokonca ponúkajú možnosť individuálnej praxe a fungujú tak pre začínajúce duly aj ako „výcvikové pracovisko“. Verím, že časom budú môcť duly sprevádzať ženy vo všetkých slovenských pôrodniciach, tak ako to už niekoľko rokov úspešne funguje napríklad v Česku.
Je pravda, že pri pôrode môže byť len jedna sprevádzajúca osoba? Teda ak je so ženou dula, už nemôže byť otecko?
V niektorých pôrodniciach je to, bohužiaľ, tak. Ale sú aj také, kde je možné, aby ženu sprevádzali dve osoby. Dula aj otecko majú pri pôrode svoju nezastupiteľnú funkciu a je dobré, ak sa žena nemusí rozhodovať medzi nimi.
Môže byť dula pri žene po celý čas pôrodu, teda aj na „vzdychárni“?
Ak má dula naplniť svoju úlohu pri pôrode, je dôležité, aby bola jej prítomnosť neprerušovaná. Niektoré pôrodnice to umožňujú, niektoré, žiaľ, celkom nie. Aj keď je pôrod len na začiatku, žena sa v prítomnosti duly dokáže ľahšie uvoľniť, sústrediť sa len na seba a skôr sa dostavia účinné kontrakcie, ktoré otvárajú pôrodné cesty. Dula dokáže prispieť k skráteniu prvej doby pôrodnej až o štvrtinu.
Akceptujú slovenskí lekári dulu na pôrodnej sále?
Ženy by si mali vopred zistiť, či pôrodnica, ktorú si vybrali, umožňuje mať pri pôrode dulu a za akých podmienok. A ak si žena vyberá k pôrodu aj konkrétneho lekára, odporúčam, aby ho vopred oboznámila s tým, že bude mať pri sebe dulu a ako jej bude pomáhať. Pre dobrú atmosféru počas pôrodu je dôležité, aby lekár prítomnosť duly akceptoval. Ak sa usiluje o prirodzený priebeh pôrodu, vie, že dula môže tomuto procesu veľmi pomôcť. Rovnako vie, že aj keď bude musieť ako lekár do pôrodu zasahovať, dula ženu vhodne podporí a upokojí ju aj v týchto situáciách.
Ako vyzerá spolupráca pôrodníka a duly?
Zdravotníci si robia svoju prácu rovnako, či dula je, alebo nie je pri pôrode. Prítomnosť duly ich úlohu a kompetencie nijako neovplyvňuje. Preto ani nejde tak
o spoluprácu ako o vzájomný rešpekt. Dula musí rešpektovať rozhodnutia lekára, pretože on je za pôrod zodpovedný a lekár musí akceptovať prítomnosť duly ako prianie rodičky. Dobrá vzájomná komunikácia všetkých zúčastnených a pokojná atmosféra je pre rodiacu ženu veľmi dôležitá.
Má zmysel mať pri sebe dulu, ak žena podstupuje cisársky rez?
Áno. Zmyslom jej prítomnosti je najmä psychická podpora. Dula pomáha žene zvládnuť pocity spojené so zákrokom, môže ju vopred pripraviť na to, čo sa s ňou bude diať, rozprávať sa s ňou počas operácie, zabezpečiť fotografie novonarodeného bábätka, sprevádzať dieťatko na prvom ošetrení a pridržať ho pri mamičke, aby sa vzájomne zoznámili, prípadne pomôcť s prvým prisatím. Neskôr po pôrode môže dula pomôcť žene ľahšie pochopiť a prijať okolnosti operačného pôrodu.