MENU
rodina-a-tehotenstvo

Bylinky pre nervóznych drobcov. Ktoré pomôžu už od troch mesiacov?

Pred kúpeľom miestnosť vyhrejte na 28 stupňov, voda by mala dosahovať 32 až 34 stupňov Celzia.
Rodina a tehotenstvo

Bylinky pre nervóznych drobcov. Ktoré pomôžu už od troch mesiacov?

Aj trojmesačným deťom môžete uľaviť bylinkami. Pridajte ich do kúpeľa, zbavíte ich nervozity aj nepríjemných kŕčov.

Máte plačlivé bábätko? Ak vy, ani otec dieťaťa nemáte alergiu na pele, nebojte sa vyskúšať pomôcť dieťatku bylinkami. Pripravte mu kúpeľ, budete k tomu potrebovať len čajovú lyžičku byliniek, ktoré zalejete horúcou vodou. Rovnako, ako si varíte čaj. Po 10 minútach bylinkový odvar sceďte a pridajte do vaničky, keď pôjdete dieťatko kúpať. 

Keď s bylinkovými kúpeľmi začínate, nemiešajte viaceré. Vždy použite iba jednu. Kúpeľ v bylinkách by mal trvať rovnako dlho, ako iné kúpanie. Dodržujte i čas, v ktorom dieťa bežne umývate. Pre maličké deti je veľmi dôležitá pravidelnosť. Denný režim im dáva istotu, že je všetko, tak ako má byť. 

Medovka a levanduľa

Obe bylinky pomáhajú už len svojou vôňou. Medovka a levanduľa uvoľňujú kŕčovité zovretie všetkých orgánov, ktoré spôsobuje stres. Prečo by malo byť vaše maličké dieťa v strese? Každý deň zažíva obrovské množstvo podnetov, vníma nové zvuky, vône a možno len o malú chvíľku dlhšie čaká na jedlo. Môže mať problém s trávením, prisatím či vylučovaním. Ak drobca bolí bruško, nečudujte sa mu, že nechce spať, plače a zlostí sa vždy, keď sa ho snažíte obliecť. Medovka i levanduľa  pomôže dieťatku pokojne spať.

Bez harmančeka!

Pred kúpeľom miestnosť vyhrejte na 28 stupňov, voda by mala dosahovať 32 až 34 stupňov Celzia. Počas prvého mesiaca sa oplatí vodu prevariť pred každým kúpeľom. Dieťa pri kúpaní môžete uložiť na špeciálnu podložku, bude sa vám s ním ľahšie manipulovať. Do vody prvé tri mesiace nepridávajte žiadnu prísadu, ani v minulosti obľúbený harmanček. Pokožku veľmi vysušuje a navyše je to silný alergén. Ak má dieťatko suchú či podráždenú pokožku, použite na kúpeľ pupalku. Pokiaľ trpí ekzémom, vyskúšajte dubovú kôru.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám čo najlepšie vyčistiť medzizubné priestory?

Na čistenie medzizubných priestorov je vhodné používanie medzizubnej kefky a dentálnej nite. Dentálna niť vyčistí tzv. bod kontaktu, teda miesto, v ktorom sa navzájom susedné zuby dotýkajú a medzizubná kefka, za predpokladu, že použijete správnu veľkosť, zase priestor pod ním. Pri pravidelnom, každodennom používaní týchto dvoch medzizubných pomôcok efektívne zabránite vzniku medzizubných kazov. Ako doplnok by som ešte odporučila používanie fluoridovanej zubnej pasty, prípadne doplnkovú fluoridáciu ako gély na domáce použitie, alebo ambulantnú (dlhodobejšiu) fluoridáciu.

čítať viac

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia