MENU
rodina-a-tehotenstvo

Bolia vás prsia? Neplašte sa, týchto 6 príčin je banálnych

×

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Bolia vás prsia? Neplašte sa, týchto 6 príčin je banálnych

Ak vás často pobolievajú prsníky, možno je čas na zmenu čísla podprsenky či obmedzenie kávy.

Hoci bolesť pŕs je u žien pomerne častá, vážne ochorenie signalizuje len málokedy. Kedy je iba otázkou pohodlia a kedy ide o život?

Banálne príčiny bolesti pŕs:

  1. Cvičenie – môže ísť o obyčajnú svalovicu prsných svalov umiestnených pod prsníkmi, ak ste to prehnali s pohybom
  2. Predmenštruačný syndróm – menia sa vám hladiny estrogénu a progesterónu s príchodom menštruácie
  3. Nevhodná podprsenka – príliš pevná podprsenka alebo malé košíky či výstuže tlačiace na prsia, na druhej strane i príliš voľná podprsenka umožňujúca prsiam voľný pohyb
  4. Cysta na prsníku – hrboľaté nerovné prsné tkanivo s vyšším výskytom cýst, teda dutiniek naplnených tekutinou rozoznáte od tých nebezpečnejších hrudiek tým, že sú na pohmat tuhšie a uzlíkovité, bolesť sa zvykne ohlásiť v súvislosti s menštruáciou
  5. Kofeín – priamo kávička síce bolesť vašich pŕs nespôsobí, štúdie však ukazujú, že ak ju vynecháte, zmiernite si počas menštruácie pocit nepohodlia, zvlášť pokiaľ trpíte cystami v prsníkoch
  6. Soľ – dva týždne pred krvácaním niektorí lekári odporúčajú obmedziť solenie

Kedy sa znepokojovať?

Zbystriť pozornosť by ste mali iba v prípade, ak sa bolesť objavuje nezávisle na menštruačnom cykle, alebo len v jednom prsníku, prípadne spozorujete krvavý či hnedý výtok z bradavky. Alarmujúca je tiež neznesiteľná bolesť v prsiach, ktorá narušuje vašu bežnú rutinu či spánok.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na stabilizáciu skoliózy mi do chrbtice dali titánové tyče. Nemali by sa po čase vybrať?

Predpokladám, že operačný zákrok, pri ktorom vám do chrbtice vložili titánové fixačné tyče, ste absolvovali ako trinásť-, štrnásťročná. Podľa mojich výpočtov ich máte v tele už štrnásť rokov! O tom, ako dlho má zostať oporná konštrukcia po operácii v tele, rozhoduje operatér. Vo všeobecnosti platí, že každý cudzí, teda aj kovový materiál, by mal byť po limitovanom čase extrahovaný, teda vybraný z tela. Odporúčam vám čo najskôr navštíviť ošetrujúceho lekára.

Skolióza je vykrivenie chrbtice do strany. Ak nepomáha konzervatívna liečba, teda nosenie korzetu, a aktívna rehabilitácia, a vychýlenie je väčšie ako 35 až 40 stupňov, ortopéd indikuje operačný zákrok, pri ktorom sa do chrbtice vkladajú fixačné tyče. Majú za úlohu vyrovnávať krivku skoliózy. Po skončení rastu nasleduje ďalší zákrok, počas ktorého operatér vyberie z chrbtice opornú konštrukciu. Po druhej operácii by mala opäť nasledovať dlhodobá rehabilitácia a trénovanie bežných návykov.

čítať viac

Mesačná dcérka dýcha v spánku nepravidelne, panikárim!

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor