MENU
rodina-a-tehotenstvo

Ako naučiť dieťa zodpovednosti a starostlivosti o druhých?

Dieťa, ktoré si zvyká starať sa o zviera a chovať sa k nemu láskavo a trpezlivo, sa zároveň učí, ako zaobchádzať s ľuďmi rovnako.
Rodina a tehotenstvo

Ako naučiť dieťa zodpovednosti a starostlivosti o druhých?

Napríklad tak, že mu zadovážite domáceho miláčika. Je preukázané, že domáce zvieratá, s ktorými deti vyrastajú, im pomáhajú rozvíjať spoločenské zručnosti.

Prítomnosť zvierat je v živote každého dieťaťa dôležitá. Nestačia mu iba tie, ktoré občas vidí v ZOO. Domáce zvieratko je často prvým „najlepším kamarátom“ dieťaťa a podľa odborníkov pomáha rozvíjať dieťa sociálne, emocionálne, kognitívne aj fyzicky. Vďaka nim netrpia pocitmi osamelosti, stúpne im sebavedomie, vedia sa rýchlejšie zaradiť do kolektívu a komunikovať s ľuďmi.

Na čo si dať pozor?

Skôr, ako sa rozhodnete zaobstarať svojej ratolesti domáceho miláčika, zvážte svoje bytové podmienky. Ak máte malý byt a dieťa túži po psíkovi, zamerajte sa na plemená menšieho vzrastu, prípadne mačku. Zhodnotiť treba aj schopnosti dieťaťa. Ak máte pocit, že vysnívané zviera je nad jeho sily, vyberte nejaké menej náročné.

Čítajte tiež: Chlpáč do každej rodiny: Čo zdravé svojmu dieťaťu bez psíka odopierate?

Starostlivosť o nového „člena rodiny“ pokojne zverte dieťaťu. Spočiatku je potrebné mu pri plnení povinností pomáhať, časom by však malo takmer všetko zvládnuť samé. Spoločná činnosť a záujmy upevnia aj rodinné vzťahy. Dieťa sa tiež naučí zodpovednosti, empatii, disciplíne, no najmä získa nenahraditeľného priateľa. Práve preto sa odporúča zadovážiť domáce zvieratko hlavne jedináčikom.

Majitelia psíkov, máte vyhraté! Viete, prečo vďaka nim žijete dlhšie?

Pre bezproblémové spolunažívanie so zvieratkom by mali platiť určité pravidlá:

  • Veľmi malé deti (do 3 až 4 rokov) ešte nemajú pod kontrolou svoje impulzy agresivity a hnevu, preto by pri interakcii s domácimi miláčikmi mali byť neustále pod dozorom.
  • Malé deti (do 10 rokov) sa nemôžu samy starať o veľké zviera (ako mačka alebo pes).
  • Rodičia musia dohliadať na starostlivosť o domáce zviera, aj keď sa domnievajú, že dieťa je dosť staré na to, aby sa o domáceho miláčika mohlo starať.
  • Ak sú deti v starostlivosti o domáceho miláčika nedbanlivé, musia rodičia prevziať túto zodpovednosť na seba.
  • Pripomínať deťom, že zvieratá, rovnako ako ľudia, potrebujú jedlo, vodu a pohyb, je nutné jemne, nie nadávkami a výčitkami.
  • Ak dieťa domáceho miláčika zanedbáva aj naďalej, bude pravdepodobne nájsť pre zvieratko nový domov.
  • Rodičia slúžia ako vzor. Deti sa učia zodpovednému prístupu k domácim zvieratám pozorovaním správania svojich rodičov.

Čítajte tiež: 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je nejaká rozumná alternatíva k fixným zubným strojčekom?

K fixným zubným aparátom existuje aj vyberateľná alternatíva priehľadných plastových násadok na zuby. Čeľustný ortopéd Vám v tomto prípade po vyšetreniach a stanovení plánu liečby vezme odtlačky, z nich sa vylejú modely a na nich sa vyhotoví sekvencia násadok, ktoré v priebehu týždňov meníte. Tieto násadky vyvíjajú na zuby tlak, čím dochádza k posunu chrupu v želanom smere. Pre účinnosť liečby je nutné nosiť násadky minimálne 22 hodín denne, vyberajú sa iba počas jedla a čistenia zubov. Liečba môže trvať jeden až dva roky a finančne je trochu nákladnejšia ako bežný strojček.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Syn sa v piatich rokoch pocikáva, skúsili sme všetko

Občasné denné pomočenie, alebo „cvrknutie si“ u menších detí je normálnou súčasťou vývinu. Mnohé deti sú tak zabrané do aktivity alebo hry, že si zabudnú odskočiť na záchod. Na vine môže byť veľa faktorov. Ak dieťa večer alebo tesne pred spaním vypije niekoľko pohárov tekutín, potom sa mu močový mechúr naplní už počas noci. Dieťa sa však s týmto pocitom nemusí zobudiť a nehoda je na svete. Okrem pitného režimu je dôležitý aj pravidelný spánok. Dieťa sa má ukladať a vstávať každý deň v približne rovnakú hodinu. Ďalším režimovým opatrením je určiť, kedy bude chodiť pravidelne na záchod, približne každé dve hodiny, aj keď nepociťuje nutkanie. Vždy by sa malo vycikať dôkladne, aby sa mu o päť minút nechcelo znova. Samozrejmosťou je návšteva toalety tesne pred spaním a hneď po vzbudení. Veľký vplyv na nočné pomočovanie má pohoda dieťaťa a prípadný stres. Rozhodne odporúčam vyšetrenie u detského všeobecného lekára, následne nefrológa alebo urológa.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia