MENU
rodina-a-tehotenstvo

Kelly Preston boj s rakovinou prsníka prehrala. 9 netypických príznakov nepodceňujte!

Americká herečka Kelly Prestonová, manželka Johna Travoltu, zomrela v nedeľu vo veku 57 rokov na rakovinové ochorenie.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Kelly Preston boj s rakovinou prsníka prehrala. 9 netypických príznakov nepodceňujte!

Celý svet obletela smutná správa. Kelly Preston, manželka Johna Travoltu, podľahla rakovine prsníka po dva roky trvajúcom boji s touto zákernou chorobou.

Americká herečka Kelly Presto zomrela v nedeľu vo veku 57 rokov na rakovinové ochorenie. Informovala o tom v pondelok stanica Sky News s odvolaním sa na Travoltov oznam na sociálnej sieti.

„S veľmi ťažkým srdcom vás musím informovať, že moja nádherná manželka Kelly prehrala svoj dvojročný boj s rakovinou prsníka," napísal 66-ročný herec na Instagrame, pričom poďakoval lekárom a priateľom za podporu.

John Travolta informoval o smrti svojej milovanej manželky na svojej sociálnej sieti.John Travolta informoval o smrti svojej milovanej manželky na svojej sociálnej sieti.
John Travolta informoval o smrti svojej milovanej manželky na svojej sociálnej sieti.
Zdroj: instagram

Pri náhlych zmenách na prsiach nemusíte hneď prepadať panike. Treba si ich však všímať a riešiť s odborníkom.

Opatrnosť na mieste 

Nahmatať si hrčku na prsníku môže byť pre ženu jasná správa. Rakovina prsníka má však aj iné prejavy, ktoré by ste mali včas rozpoznať, aby bola liečba úspešná. Vedeli ste, že prvé signály rakoviny sa môžu prejavovať rôznymi zmenami napríklad na koži, bolesťou alebo výtokom? Ak sa vás choroba netýka, je dobré vedieť preventívne, čo si všímať. Včasná diagnostika je základom úspešnej liečby, pretože mnohým ženám zistia rakovinu prsníka na základe iných príznakov, ako je práve nahmatanie si hrčky.

Samozrejme, nie všetky zmeny alebo dole popisované príznaky hneď znamenajú rakovinu prsníka. V skutočnosti môžu jednoducho súvisieť s rôznymi hormonálnymi zmenami od menštruačného cyklu, tehotenstva alebo prechodu. Napriek tomu stojí za to dať si odborne skontrolovať akékoľvek zmeny na prsníkoch. Ak spozorujete niečo nezvyčajné - citlivosť, textúru, veľkosť a vzhľad prsníkov, čo najskôr sa poraďte s gynekológom. Dobrou správou je, že mnohé prípady rakoviny, ak sú podchytené hneď v počiatkoch, sú v dnešnej dobe v mnohých prípadoch úspešne liečiteľné.

Rakovinu prsníka prezradí 9 nezvyčajných príznakov►►►

Pokračovať Ďalej (1/10)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička

Je možné, aby zubná pasta spôsobovala citlivosť zubov?

Zubné pasty by nemali vyvolať citlivosť zubov. Je však pravda, že bieliaci účinok väčšiny bieliacich zubných pást je založený na ich jemnom brúsnom účinku, od ktorého sa očakáva očistenie zuba od pigmentov z návykových látok a zo stravy. To môže mať na zub zjasňujúce účinky. Za istých okolností však tento brúsny efekt môže obnažiť mikrokanáliky zuboviny na krčku zuba, čo by mohlo spôsobiť citlivosť na studené a mechanické podnety. Riešením je prejsť na zubnú pastu typu „sensitive“ alebo „rapid“. V prípade pretrvávajúcej citlivosti navštíviť stomatológa, ktorý citlivý krčok ošetrí špeciálnym lakom.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia