MENU
rodina-a-tehotenstvo

8 problémov v podbruší: Rozoznáte zápal slepého čreva od cysty na vaječníku?

Neviete si ani predstaviť, koľko problémov sa môže skrývať za bolesťou v podbruší.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

8 problémov v podbruší: Rozoznáte zápal slepého čreva od cysty na vaječníku?

Už ste si zvykli, že raz za mesiac sa skrúcate v kŕčoch? Ale čo, keď sa bolesť objaví nečakane? Viete, čo sa za ňou môže skrývať? 

Ovulácia, teda uvoľnenie vajíčka, môže byť pre mnohé ženy rovnako bolestivé ako samotná menštruácia. Nastáva obyčajne okolo 15-tého dňa cyklu. Ale, čo ak bolesti vôbec s menštruáciou nesúvisia? Nepodceňujte žiadnu bolesť, ktorá je spojená 
• s krvácaním mimo cyklu, 
• s horúčkou
• s rôznofarebným výtokom
• so zapáchajúcim výtokom
• s na dotyk tvrdým bruchom
• so zväčšeným/nafúknutým bruchom

Zápal slepého čreva

Čo cítite: 

  • tupá bolesť na pravej strane podbrušia sa môže zmeniť na bodavú
  • bolesť sa zhorší stlačením alebo zohnutím sa
  • vracanie
  • nechutenstvo
  • nevoľnosť
  • zvýšená teplota

Môže sa objaviť aj: hnačka alebo zápcha

Na začiatku cítite neurčité ťažkosti ako mierne zvýšená teplota, pocit na vracanie, nechutenstvo a bolesti v nadbruší. Tie sa postupne presunú do pravého podbrušia a neustupujú. Po dvoch až troch dňoch akútneho zápalu slepého čreva sa riziko prasknutia významne zvyšuje. Vždy to však záleží od intenzity zápalu, imunitného statusu organizmu a pridružených ochoreniach. Slepé črevo nepraskne pár hodín po prvých príznakoch, ale vždy vám dáva priestor a čas navštíviť lekára. Samotné prasknutie červovitého prívesku slepého čreva teda apendixu je spôsobené pokročilým zápalom alebo aj odumretím jeho steny a nahromadením zápalového obsahu vo vnútri. Ide o výsledok neliečeného zápalu, je to závažný stav s následným zápalom pobrušnice, ktorý významne zvyšuje riziko pooperačných komplikácií. Čakajte operáciu a antibiotickú liečbu. Chirurg odstráni zapálený červovitý prívesok slepého čreva, uzavrie otvor a vyčistí brušnú dutinu, keďže je vysoko pravdepodobná jej kontaminácia črevným obsahom.

Čo všetko to ešte môže byť? ►►►

Pokračovať Ďalej (1/8)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako odučiť trojročného syna od spoločného spania v posteli?

Mnohé deti spia v spálni s rodičmi, aj keď sú už dostatočne zrelé byť vo svojej vlastnej izbe a posteli. Je pohodlné a príjemné neopustiť rodičovskú posteľ. Presný vek sa nedá určiť. Treba nájsť správny moment, keď bude synček schopný osamostatnenia. Rozprávajte sa s ním o zmenách, ktoré očakávate. Dohodnite sa, od ktorého dňa bude spať samo v posteli. Pred odchodom do postele sa uistite, že dieťa má vytvorené všetky podmienky pre dobrý spánok. Teplý kúpeľ, dobrá knižka a objatie môžu dieťaťu pomôcť rýchlo a ľahko zaspať. Dávajte mu drobné odmeny, napríklad body za to, ak zostane vo vlastnej posteli. Problém môže nastať s príchodom mladšieho súrodenca, ktorý bude spať vo vašej posteli. Starší môže ľahko žiarliť a budete to mať ešte ťažšie. Pomôcť môže viac spoločne stráveného času počas dňa.

čítať viac

Ako často si mám umývať zuby? Môže žuvačka nahradiť čistenie?

Ideálne aspoň dvakrát denne, teda ráno a večer, pričom treba myslieť na to, že to večerné čistenie je kľúčové. Čo sa týka času, správna doba je tá, počas ktorej si dokážete zuby dôkladne vyčistiť. Niekomu stačia 3 minúty, no niektorí ľudia potrebujú 30 minút. Kontrolórom, by mal byť váš jazyk. Po vyčistení zubov si ním prejdite po všetkých plôškach zubov. Ak budú dokonale hladké, je všetko v poriadku. Žuvačka je výborné riešenie, ale hneď po jedle. Neslúži ako náhrada zubnej kefky, pretože zuby nevyčistí, no zneutralizuje pH v ústach, čo je veľmi dôležité.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor