MENU
rodina-a-tehotenstvo

Plodnosť a šanca otehotnieť sa s vekom menia. Ako to vyzerá medzi 20 a 50 rokom?

Tehotenstvo prináša aj problémy, no v mladšom veku ich spravidla zvládnete ľahšie.
Rodina a tehotenstvo

Plodnosť a šanca otehotnieť sa s vekom menia. Ako to vyzerá medzi 20 a 50 rokom?

Trend odkladať si založenie rodiny na čas, keď budete mať kariéru, peniaze aj byt, nemusí byť ten najlepší nápad. Plodnosť má dobu obmedzenú.

Ak chcete mať bábätko, nie je jedno, či ste dvadsiatnička alebo sa blížite ku štyridsiatke. Ako je na tom s pribúdajúcimi rokmi vaša plodnosť a šanca otehotnieť?

Dvadsiatničky

Dvadsiatničky sú z hľadiska prírody najvhodnejšie na tehotenstvo.Dvadsiatničky sú z hľadiska prírody najvhodnejšie na tehotenstvo.
Dvadsiatničky sú z hľadiska prírody najvhodnejšie na tehotenstvo.
Zdroj: Shutterstock.com

Tento vek je biologicky najplodnejší! U väčšiny žien sú periódy a ovulácia pravidelné a kvalita aj množstvo vajíčok sú na vrchole. Prirodzené otehotnenie je  najjednoduchšie a aj tehotenstvo zvykne mať najlepší priebeh. V tomto veku máte dosť energie a po pôrode sa rýchlo zregenerujete. Panvové dno dvadsiatničiek je najsilnejšie, takže nezvykne často hroziť predčasný pôrod. Z lekárskeho hľadiska ste práve teraz najlepšia kandidátka na materstvo. Druhá vec je vaša sociálna situácia. Môžete ešte študovať alebo si budovať kariéru, možno ešte nemáte svoj byt ani financie na zakladanie si rodiny. A možno ste vo svojej duši ešte sama dieťa, takže bábätko z tohto pohľadu nemusí byť ten najlepší nápad. 

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor