Reklama

Rakovina vaječníkov prichádza nenápadne. Nemáte tieto varovné znamenia?

Bolesť v podbruší či nadúvanie môže mať mnoho príčin. Patrí k nim aj rakovina vaječníkov.

Zdroj: Shutterstock.com

Reklama

Rakovina prsníka je šiestou najčastejšou rakovinou slovenských žien. Ročne pribudne 600 nových pacientok. Medzi pravidelnými kontrolami u gynekológa si všímajte tieto varovné príznaky.

Pri väčšine diagnóz a pri rakovine dupľom platí, že čím skôr sa zistí, tým väčšia je šanca na vyliečenie. Príznaky rakoviny vaječníkov sú vcelku nenápadné a ľahko zameniteľné s iným, menej závažným zdravotným problémom. Preto väčšina žien nevyhľadá lekára skôr, ako sa dostane do 3. či 4. štádia choroby, ktoré už nie je zvrátiteľné.

Ktoré ženy sú najohrozenejšie?

S rastúcim vekom sa výrazne zvyšuje aj pravdepodobnosť ochorenia, a to už po 35.roku života. Najčastejšie sa ochorenie zistí až po 55. roku života a najkritickejší je inerval medzi 60. až 65.rokom. Približne 5 až 15% žien, u ktorých rakovina prepukne, má genetickú mutáciu génov BRCA1 alebo BRCA2. U asi 20% súvisí ochorenie so životným štýlom, napríklad s užívaním hormonálnej antikoncepcie, s fajčením, boli vystavované ožarovaniu. U väčšiny žien sa, podobne ako u iných druhov rakoviny, konkrétna príčina nezistí.

Zdroj: Shutterstock.com

Ženy s genetickou mutáciou génu BRCA sú lekármi v rámci prevencie podrobne sledované.


Ženy s genetickou mutáciou génu BRCA sú lekármi v rámci prevencie podrobne sledované. Foto: Shutterstock

Čo sa dá preventívne urobiť?

Najdôležitejšie sú preventívne gynekologické prehliadky. Ak ich poctivo absolvujete každý rok, máte veľkú šancu, že prípadné ochorenie sa zachytí včas, v štádiu, kedy je ešte pomerne dobre liečiteľné. Ženám s dedičným výskytom mutácie génov BRCA, ktoré majú niekoľkonásobne vyššiu pravdepodobnosť rakoviny prsníka aj vaječníkov, sa odporúča dať si preventívne odstrániť ako prsníky, tak vaječníky, najlepšie ešte pred 40-tym rokom života. Viac sú týmto ochorením ohrozené tiež ženy, ktoré začali menštruovať skôr ako mali 12 rokov, sú bezdetné alebo rodili až po tridsiatke, neužívali nikdy hormonálnu antikoncepciu alebo naopak podstúpili hormonálnu liečbu menopauzy.

10 príznakov, ktoré ju môžu prezradiť:

  1. Bolesť v dolnej časti brucha alebo v boku.
  2. Nadúvanie, pocit plnosti.
  3. Zväčšené brucho.
  4. Nepravidelné periódy alebo vaginálne krvácanie po menopauze.
  5. Bolesť počas sexu.
  6. Strata chuti do jedla, chudnutie.
  7. Bolesti chrbta.
  8. Častejšie močenie ako zvyčajne.
  9. Pocit, že nie ste zdravotne v poriadku, bolesti hlavy.
  10. Zápcha alebo hnačka.

Pri dlhšie trvajúcom pocite, že niečo nie je v poriadku, sa rozhodne obráťte na lekára. Lepšie podstúpiť vyšetrenie zbytočne, ako robiť zo seba hrdinku a prísť neskoro.

Vyberáme pre vás niečo PLUS