MENU
Poradňa zdravia

Zdravotné problémy po kovide. Kedy treba vysadiť hormonálnu liečbu?

Otec prekonal covidovú infekciu, bol aj v nemocnici. Odvtedy berie syntetický steroidný hormón. Dosť pribral a má opuchnutú tvár, trápi ho aj vyšší tlak. Môže to byť z toho lieku? Ako dlho ho musí po covide užívať? Môže súčasne užívať prípravok so známou hubou, ktorá sa využíva v čínskej medicíne?

Liek, ktorý spomínate, patrí do skupiny kortikosteroidov, teda látok určených na systémové podanie. Využíva sa hlavne jeho protizápalový účinok, zároveň pôsobí proti opuchom, protialergicky a potláča imunitu. Preto sa využíva pri veľkom počte ochorení, patrí aj do kompletnej liečby ochorenia covid-19. Má sa však podávať čo najkratšie na potlačenie prejavov ochorenia a potom sa má vysadiť pod dohľadom lekára. Je veľmi pravdepodobné, že v prepúšťacej správe z nemocnice je uvedené, dokedy váš otec tento kortikosteroid môže brať, prípadne kedy má jeho užívanie ukončiť.

Pri dlhodobom užívaní sa môžu objaviť príznaky Cushingovho syndrómu. Často zároveň zisťujeme zvýšený tlak krvi. Váš otec by mal čo najskôr navštíviť všeobecného lekára, ktorý podľa jeho aktuálneho zdravotného stavu zváži možnosť postupného opatrného znižovania dávky lieku alebo ho odošle na vyšetrenie a úpravu či ukončenie jeho podávania k endokrinológovi. Pýtate sa, či otec môže užívať aj konkrétny výživový doplnok. Na túto otázku vám odpovie ošetrujúci lekár.

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video