MENU

Súvisiace témy

Poradňa zdravia

Srdce v ohrození. Pľúcna embólia môže siahnuť na život

Manžela prepustili z nemocnice do domáceho liečenia, v prepúšťacej správe mám okrem iného napísané, že ide o embóliu pulmonalis a zdrojom je trombóza F. Záver: dystoická dysfunkcia ľavej komory. Mohli by ste mi tie diagnózy vysvetliť?

Pľúcna embólia  je tretím najčastejším kardiovaskulárnym ochorením a jej neliečenie má až 30-percentnú úmrtnosť. Pri tomto ochorení sa čiastočne alebo úplne blokuje prietok krvi zo srdca do pľúc. Hlavnou  príčinou je vznik krvnej zrazeniny v inej časti tela, ktorá vycestuje krvným tokom a zastaví sa až v pľúcnych tepnách. Podľa veľkosti zrazeniny sa môže pľúcna embólia prejavovať len minimálnymi príznakmi, ale môže aj ohrozovať život.

Medzi najčastejšie rizikové faktory patrí práve hlboká žilová trombóza - ako sa uvádza v manželovej správe. Ďalšími rizikovými faktormi sú kŕčové žily, vrodené poruchy zrážania krvi, užívanie niektorých liekov, napríklad hormonálna liečba, imobilizácia, napríklad v období okolo operácie, dlhé cestovanie, nádorové ochorenia, ale aj fajčenie, obezita a dehydratácia.

Podľa správy usudzujem, že zápal žíl sa už u vášho manžela v minulosti vyskytol. Je potrebné aj hematologické vyšetrenie na vylúčenie vrodenej poruchy zrážanlivosti krvi. Podľa stavu treba doplniť aj kolonoskopické a urologické vyšetrenie na vylúčenie onkologického ochorenia v týchto oblastiach. Práve trombóza a embolizácia do pľúc môžu niekoľko mesiacov prípadne rokov predchádzať onkologickú diagnózu.

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video