MENU
Poradňa zdravia

Pri menštruácii silno krvácam, je potrebná operácia?

Pri menštruácii silno krvácam. Vybrala som aj lieky na zastavenie, alebo bolo to ešte horšie. Pán doktor ma teraz chce poslať na operáciu. Myslíte, že je to nutné?

Vnímanie žien je veľmi rôznorodé, preto aj ich pohľad na menštruáciu, na jej dĺžku alebo intenzitu krvácania je individuálny. Za príliš silné alebo nadmerné krvácianie označujeme to, ktoré v najvyššej sile trvá dlhšie ako 5 dní, ide o hypermenoreu. Ak je menštruačné krvácanie silné a zároveň aj dlho trvajúce (nad 8 dní) nazývame ho menorágia.

Aj ked je silná menštruácia nepríjemná, nemusí hneď znamenať problém. Často sa však pridruží stav anémie, migréna a tým aj celková slabosť, kvalita života trpí.

Nadmerné menštruačné krvácanie spôsobujú napríklad polypy (výrastky sliznice zväčša benígneho charakteru), myómy (nezhubné nádory maternice), chronické zápaly, ale aj probémy maternice funkčného druhu. Súvisieť môže aj s inými ochoreniami ako sú: vysoký krvný tlak, ochorenia srdca, obličiek, anémia, poruchy koagulácie...

Vo Vašom prípade zrejme medikamentózna liečba zlyhala, takže váš lekár zvolil na objasnenie alebo liečbu Vašich ťažkostí metódu kyretáž, pri ktorej sa vám na mikroskopické vyšetrenie odoberie sliznica z dutiny maternice.

Práve v prípadoch keď je krvácanie nadmerne silné je kyretáž nielen diagnostickou, ale aj liečebnou metódou. Sliznica z dutiny maternice sa odstraňuje kvôli zabráneniu ďalšieho krvácania z patologicky zmenenej sliznice. Zároveň sa môže vykonať hysteroskopia na vylúčenie polypov, myóm, vzrastov, vrodených vývojových chýb, prípadne prítomnosť predrakovinového alebo zhubného ochorenia.

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video