MENU
Poradňa zdravia

Po pohlavnom styku krvácam, čo s tým môžem urobiť?

Mám problémy so sexuálnym životom, vlastne ho nemôžem ani mať. Po pohlavnom styku krvácam aj 3-4 hodiny. Môže to byť vážne?

Z vášho popisu je ťažké posúdiť diagnózu a závažnosť stavu. Chýbajú nám základné infomácie ako je váš vek, akého charakteru a odkial je krvácanie, taktiež či vás vyšetril gynekológ a kedy bola realizovaná preventívna prehliadka.

Krvácanie môže byť v „lepšom“ prípade spôsobené atrofiou. Vaginálna atrofia je pomerne bežný, liečiteľný stav, ktorý spôsobuje stenčenie stien pošvy. Môže postihnúť ženy v akomkoľvek veku, avšak najčastejšou cieľovou skupinou sú ženy po nástupe menopauzy, keďže pribúdajúcim vekom klesá hladina estrogénu a ten má za násedok aj „vysýchanie“ vaginalnej steny. S tým sú spojené ďalšie nepríjemnosti ako svrbenie, pálenie, nedostatočné zvlhčenie, bolestivý až nemožný styk, znižená odolnosť sliznice voči infekciám.

Krátkodobým riešením môže byť lubrikant, nakoľko zvlhčí pošvu a pomôže predísť odreninám pri pohlavnom styku. Ďaľšou, menej využívanou možnosťou je nasadenie lokálnej estrogénovej terapie, tá však pôsobí iba krátkodobo na povrchu vaginálnej sliznice a je spojená s nežiadúcimi účinkami. Elegantným a čoraz vyhľadávanejším riešením je ošetrenie gynolaserom. Ide o komfortnú a účinnú liečbu vaginálnej atrofie. V súčastnosti sa laserové ošetrenie pokladá za účinnu náhradu estrogénoterapie, bez vedľajších účinkov.

V „horšom“ prípade môže isť aj o karcinóm krčka maternice, ktorý v počiatočnej fáze nemá symptómy a dá sa jednoducho odhaliť preventívnym laboratórnym vyšetrením steru z krčka maternice. Avšak v pokročilých fázach, keď sa dostane do invazívnej fázy, pridávajú sa vážnejšie prejavy ako bolesti v oblasti panvy, krvácanie pri pohlavnom styku alebo mimo menštruačný cyklus. Preto by ste mala spozornieť, nepodceňovať diagnostiku a čo najskôr navštíviť odborníka. 

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video