MENU
Poradňa zdravia

Otec si neustále dáva kvapky do nosa! Môže byť závislý?

Ako zistím, že môj otec je závislý od kvapiek do nosa? Stále hovorí, že má nepriechodné dutiny pre alergiu.

Pri nádche a iných infekciách horných dýchacích ciest sa bežne používajú lieky na uvoľnenie dýchania. Sú dostupné vo forme kvapiek či sprejov. Obsahujú účinné látky, ktoré znižujú prekrvenie a opuch sliznice, čím pomáhajú spriechodniť horné dýchacie cesty, prípadne znižujú bolesť pri zápale stredného ucha. Odporúčaná dĺžka ich užívania je však maximál­ne 7-10 dní – pri týchto prípravkoch totiž môže dôjsť k vzniku závislosti.

Návyk sa prejavuje neustálym pocitom plného nosa, čo má za následok nervozitu, podráždenie a následne nutkanie na ďalšie použitie kvapiek. Dlhodobé používanie kvapiek alebo sprejov do nosa spôsobuje ďalšie komplikácie – môže dôjsť až k strate čuchu a poškodeniu nosovej priehradky. Odvykanie nie je jednoduché ani rýchle. Zo začiatku sa postupne dávka znižuje používaním sprejov v koncentrácii pre deti, následne sa aplikujú nosové kvapky len do jednej dierky, kým sa zdurenie sliznice nezmierni. A na záver sa prechádza k používaniu bezpečných prípravkov s obsahom morskej vody.

A ako zistíte, či je váš otec závislý od kvapiek? Ak ich používa dlhšie ako 14 dní, je veľmi pravdepodobné, že už istú závislosť vybudovanú má. A čím dlhšie ich používa, tým je závislosť väčšia. Nie je pritom podstatné, či trpí zároveň alergiou alebo nie. Skúste nahradiť kvapky do nosa sprejom proti alergii. Ak bude mať otec stále pocit plného nosa, nebude to pravdepodobne prejav alergie, ale závislosti od kvapiek.

logologo
Zdroj: Dr.Max
doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video