MENU
Poradňa zdravia

Môžem pri vysokom tlaku piť čaj z pestreca? Ovplyvní účinok liekov?

Liečim sa na vysoký krvný tlak a nemám jasno v pití čaju z pestreca mariánskeho, pretože sú na jeho užívanie nejednotné názory. Môžem ho piť?

Pestrec mariánsky možno užívať vo forme čaju, kvapiek, olejov, tabliet alebo tinktúry. Je známy najmä svojimi priaznivými účinkami na pečeň, a jeho užívanie spolu s úpravou životosprávy, môže pomôcť pri znižovaní „zlého“ LDL cholesterolu. V ľudskom tele dokáže pozitívne ovplyvňovať aj hladinu krvného cukru. Pestrec je najlepšie prijímať nalačno, keď je vstrebávanie najefektívnejšie.

Liek, ktorý sa získava z plodu ostropestreca mariánskeho nevykazuje žiadne známe liekové interakcie. Samotná rastlinná droga môže mierne zvyšovať krvný tlak, a preto sa odporúča začínať nízkymi dávkami a tie postupne zvyšovať. V období užívania je vhodné si častejšie merať krvný tlak. Ak by tlak „skákal“, ostropestrec je potrebné prestať užívať. V prípade znižovania tlaku, odporúčam kontaktovať lekára, ktorý môže pristúpiť k úprave dávkovania liekov. Nie je vylúčené, že užívanie pestreca mariánskeho neovplyvní krvný tlak vôbec.

logologo
Zdroj: Dr.Max
doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video