MENU
Poradňa zdravia

Mám veľké bolesti v čase ovulácie. Čo to môže byť?

Menštruačné bolesti mávam len veľmi výnimočne, aj to len jeden deň a po tabletke sa mi hneď uľaví. Mám však veľké bolesti brucha pri každej ovulácii. Čo to môže spôsobovať? Mám 40 rokov, nemám deti, antikoncepciu neužívam.

Bolesť pri ovulácii je prirodzeným stavom, aj keď nepostihuje každú ženu. Jej priebeh býva rôzny a nemusí signalizovať vážne komplikácie. Intenzita môže byť mierna, ale aj silná, charakter tupý, bodavý, prípadne kŕčový. Bolesť môže nastať pri procese dozretia vajíčka, ktoré sa pripravuje na oplodnenie, jeho obal praskne a uvoľní sa do vajcovodov. Deje sa tak zvyčajne v 12. až 14. deň menštruačného cyklu.

Rovnako aj zvýšená tvorba prostaglandínov, ktoré pôsobia na zrenie vajíčok, môže vyvolať tlak, ktorý sa prejaví bolesťou. Spozornieť by ste mali, pokiaľ sa bolesť alebo sprievodné príznaky neobjavujú približne v strede cyklu a nezmiernia sa po niekoľkých hodinách, ani po užití analgetík, prípadne po nefarmakologických metódach ako je teplá sprcha, kúpeľ alebo suché teplo.

Dôležité je, aby ste si ovulačnú bolesť nezamenili s vedľajšími príznakmi závažnejších chorôb - infekčných a zápalových ochorení ženských pohlavných orgánov alebo močového mechúra, prípadne s nádorovými ochoreniami.

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video