MENU

Súvisiace témy

Poradňa zdravia

Mám tuk v pečeni. Keď sprísnim životosprávu, môže sa to zlepšiť?

Mám steatózu 1. typu, pritom cholesterol, tuky a všetky ostatné laboratórne hodnoty mám dobré. Občas mávam trochu zvýšené niektoré pečeňové parametre. Alkohol pijem len príležitostne, ale mám miernu nadváhu. Môže sa môj stav ešte zlepšiť, keď sprísnim životosprávu, alebo sú zmeny nezvratné?

Steatóza alebo stukovanie pečene znamená zvýšený obsah tuku v pečeňových bunkách tak, že ich vnútro je celé vyplnené tukom. Za normálneho stavu je takto postihnutých najviac 5 percent pečeňových buniek. V extrémnych prípadoch môže stukovatieť 90 až 95 percent pečeňových buniek.

Prvotnou príčinou nealkoholovej steatózy je rezistencia na inzulín. Tá je dôsledkom blahobytného spôsobu život, pre ktorý je typická malá pohybová aktivita, zvýšený príjem cukrov a nadmerná hmotnosť. Sekundárnu steatózu zapríčiňujú iné ochorenia alebo vplyv vonkajšieho prostredia. Môžu ju tiež navodiť niektoré lieky, napríklad analgetiká, nesteroidné antiflogistiká, neuroleptiká, celkové anestetiká, antibiotiká, anaboliká, androgény, estrogény.

Liečiť treba v prvom rade príčinu choroby. Zmeňte sedavý spôsob života, pravidelne športujte a schudnite. Príliš dramatická redukcia hmotnosti však zhoršuje stav steatózy. Vylúčte pôsobenie toxických látok na pečeň, ako je napríklad alkohol. Ak je prítomná cukrovka, liečba sa zameriava na jej ovplyvnenie liekmi a správnou diétou.

Okrem režimových opatrení existujú v súčasnosti aj lieky, ktoré ovplyvňujú správnu činnosť pečene - hepatiká. Bez celkovej a trvalej zmeny životného štýlu však budú neúčinné. Steatóza pečene sa považuje za zvrátiteľný stav, ak budete poctivo dodržiavať režimové opatrenia nariadené lekárom a nasadenú liečbu.

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video