MENU

Súvisiace témy

Poradňa zdravia

Mám reumu a lieky na cholesterol mi nerobia dobre. Čo mám robiť?

Mám reumatoidnú artritídu a teraz mi zistili cholesterol 8,35. Lieky mi však poškodzujú svalstvo. Mám 57 rokov, meriam 160 centimetrov, váži 61 kilogramov a som športový typ. Čo by ste mi poradili?

Reumatoidná artritída je zápalové ochorenie chronického charakteru, ktoré postupne prechádza jednotlivými fázami. Začiatočným príznakom je najčastejšie pokojová bolesť kĺbov s opuchom a rannou stuhnutosťou, ktorá trvá dlhšie ako jednu hodinu. Celkové príznaky ako únava, slabosť, zvýšená teplota, úbytok na hmotnosti môžu kĺbovým príznakom predchádzať, alebo sa vyskytujú súčasne s nimi. V dôsledku poškodenia kĺbov dochádza k obmedzeniu alebo nedostatočnej schopnosti vykonávať činnosti, vrátane sebaobslužných, bežným spôsobom. Reumatoidná artritída môže postihnúť srdce, pľúca alebo cievy a skracuje život v priemere o desať rokov.

Vysoká hladina tukov v krvi predstavuje jeden z najvážnejších rizikových faktorov predčasnej aterosklerózy a jej komplikácií, napríklad srdcový infarkt, mozgovú porážku, ischemickú chorobu dolných končatín. Vysoký cholesterol pri chronickom ochorení, ako je reumatoidná artritída, významne zhoršuje prognózu prežívania pacienta. Je pravda, že lieky na zníženie cholesterolu môžu v zriedkavých prípadoch postihnúť kostrové svalstvo a spôsobiť bolesti a zápal svalov. Nad týmto rizikom však prevažuje zníženie vaskulárneho rizika. V prípade nežiaducich účinkov liekov na zníženie cholesterolu je vhodné dodržiavať upravenú životosprávu, primeranú fyzickú aktivitu vytrvalostného charakteru v rámci možností reumatického ochorenia. Odporúčam vám podrobnejšie vyšetrenie spektra lipidov a konzultáciu liečby v metabolickej ambulancii.

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video