MENU
Poradňa zdravia

Mám 17 rokov a zúženú predkožku, potrebujem operáciu?

Od detstva mám zúženú predkožku, ale nerobilo mi to žiadne problémy. Teraz mám 17 rokov a predkožku si dokážem stiahnuť asi tak do tretiny žaluďa. Mal by som ísť na operáciu, obriezku? Môže mi to neskôr prekážať, alebo to nie je závažné? So sexom zatiaľ skúsenosť nemám.

Zúženie predkožky je v útlom detstve normálne. Detskí urológovia odporúčajú opatrne s predkožkou cvičiť, aby sa dala neskôr voľne stiahnuť a neprekážala pri pohlavnom styku. Je to tak dobré aj pre hygienu, keďže v predkožkovom vaku sa ľahšie šíri infekcia.

Aj z týchto dôvodov je v niektorých kultúrach obriezka samozrejmosťou. Vo vyspelých štátoch sveta, kam sa podľa všetkého radí aj Slovensko, nie je väčšinou s intímnou hygienou problém a obriezka nie je zákrokom nevyhnutným. Mierne zúžená predkožka na prahu dospelosti môže predstavovať potencionálny problém, ale nemusí.

Najlepšie sa to ukáže až „v akcii“. Niekedy nie je problémom celá predkožka, ale len krátka uzdička – frenulum breve. Na obriezku našťastie nikdy nie je neskoro, bežne operujeme aj starších pánov.

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video