MENU
Poradňa zdravia

Je pre polyp na maternici nutné podstúpiť kyretáž?

Na preventívnej prehliadke pred dvomi rokmi mi gynekologička ultrazvukom našla polyp na maternici a poslala ma na hysteroskopiu a kyretáž. Absolvovala som ju a teraz našla polyp znova. Je potrebné ísť opäť na kyretáž? Subjektívne necítim žiadne ťažkosti. Mám 46 rokov, menštruáciu mám pravidelnú.

Polypy sú nezhubné stopkaté útvary vyčnievajúce do dutiny maternice. Sú prejavom lokálneho nadmerného rastu časti výstelky maternice. Zväčša sú polypy bez akýchkoľvek príznakov a sú len náhodným nálezom pri gynekologickom vyšetrení, no v niektorých prípadoch sa prejavia abnormálnym krvácaním. Občas môžu dosiahnuť takú veľkosť, že vyčnievajú až do pošvy.

Diagnóza sa určí na základe gynekologického ultrazvuku. Ak nález nie je jednoznačný, je možné vykonať aj špeciálne vyšetrenie ultrazvukovým gélom. Ten sa zavádza priamo do dutiny maternice, čím sa oddialia steny maternice a relevantne sa zobrazí samotná sliznica s prípadným polypom. Tak sa dá presnejšie lokalizovať odkiaľ polyp vyrastá, čo je dôležité pre následnú chirurgickú revíziu – kyretáž ev. hysteroskopia. Pri výkone sa odstraňuje polyp spolu s povrchovou časťou sliznice maternice, vždy je potrebné vzorku histologicky vyšetriť, výsledok býva dispozícii cca o 14 - 21 dní.

Výkon sa vykonáva najčastejšie v  celkovej anestézii a pacientka musí absolvovať predoperačné vyšetrenia. Pri nekomplikovanom priebehu je možnosť prepustiť pacientku v ten istý deň ako zákrok prebieha, štandardne trvá  pár minút a nevyžaduje si práceneschopnosť. Napriek tomu, že zákrok redukuje riziko recidívy, nedá sa úplne vylúčiť. Tento problém nastal aj vo vašom prípade. Odporučenie lekára, samozrejme, rešpektovať nemusíte, či je to ale zodpovedné k vlastnému telu si musíte rozhodnúť sama. Ponechať si polyp ako záhadu v tele a nevedieť o ňom informácie, ktoré ponúka histológia, asi nie je dobrý nápad. Môže sa za ním skrývať aj oveľa viac než v čo dúfame. Môže hroziť kontaktné krvácanie, chronické dráždenie vrátane možnej zhubnej premeny.

Aj keď sú polypy obvykle nezhubné ale to neznamená, že ich ponechanie neohrozuje zdravie, preto  je jeho odstránenie rozhodne zodpovedným riešením. Skúste prípadne popremýšľať s vašou pani doktorkou ohľadom prevencie prípadnej ďalšej recidívy. Ja osobne mám dobré skúsenosti u svojich pacientiek s hormonálnym vnútromaternicovým telieskom.

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video