MENU
Poradňa zdravia

Z čoho sa vyrábajú kapsule na lieky a vitamíny? Je to plast?

Všade sa hovorí, koľko mikroplastov sa nachádza v ľudskom tele. Z čoho sa vyrábajú tie kapsuly, v ktorých je prášok, alebo guľôčky, myslím lieky a niektoré vitamíny. Je to plast?

Mnohé lieky bývajú vyrábané vo forme kapsúl. Rozlišujeme mäkké alebo tvrdé kapsuly. Rozdiel medzi nimi je najmä v technológii výroby, nie v zložení. Častejšie sa používajú tvrdé kapsuly. Tie sa skladajú z dvoch valcovitých, do seba zapadajúcich častí. Môžu sa plniť práškom, tekutinou, peletami, ďalšou kapsulou alebo tabletou. Vyrábajú sa v rôznych farbách a veľkostiach v závislosti od požiadaviek výrobcov.

Nemusíte sa obávať, samotné kapsuly sú čisto prírodné – môžu byť živočíšneho alebo rastlinného pôvodu. Živočíšne kapsuly sa vyrábajú predovšetkým z hovädzej želatíny. Výsledná kapsula môže byť bezfarebná, nemá žiadnu chuť ani arómu. Rastlinné druhy kapsúl sa vyrábajú z derivátov celulózy. Sú vhodnou alternatívou najmä pre vegánov a vegetariánov. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že kapsuly sú svojím zložením veľmi podobné gumeným medvedíkom. Neobsahujú teda žiadne mik­roplasty ani im podobné látky.

logologo
Zdroj: Dr.Max
doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video